fbpx

Руснаците отстъпват на икономическия фронт – историческо изкушение за Тръмп

Укранският финансист и член на Украинското дружество на финансовите анализатори, Виталий Шапран*, коментира в интервю за изданието Главред икономическата ситуация в Русия и публикува във фейсбук профила си някои от акцентите на случващото се:

(1) „Италианската стачка“ на олигарсите започна: компаниите на Евтушенко, Мордашов, Дерипаска и други едновременно обявиха загуби през третото тримесечие и (или) намаление на приходите, именно поради увеличението на разходите за лихви по дълговете и санкции. В същото време самите олигарси предимно се въздържаха от публични изказвания, но дадоха думата на своите „счетоводители“.

(2) Неочаквано „стачката“ на олигарсите беше подкрепена от лидери от публичния сектор. Опозицията беше водена от шефа на отбраната на Ростех Чемиезов, а той беше подкрепен от шефа на Роснефт Сечин.

(3) Държавната дума започна индивидуални увеличения на данъците за най-печелившите компании. Транснефт увеличи данъка до 40%, в отговор държавната компания повиши тарифите за транспортиране на петрол с 13%, Сечин се намеси за това, конфликтът само набира скорост.

(4) Поради високата цена на транспортирането на въглища в чужбина, мините в Кузбас бяха затворени и работниците бяха съкратени. Същата тенденция (поради скъпата логистика под натиска на санкциите) се наблюдава и в областта на производството на алуминий: RUSAL вече обяви намаляване на производството с 250 000 тона през 2025 г.

(5) Намаляването на инвестиционните програми на големите корпорации в Руската федерация продължава, темпът на намаление е от 20 до 60%, официалното намаление с 40% беше потвърдено от Руските железници.

(6) Бюджетът на Руската федерация за 2024 г. се оказа с дупка от 3,5 трилиона рубли, поради което Министерството на финансите спешно пласира 3 емисии от 1 трилион рубли облигации с падеж 2036-2038 г. . Купувачи на известни нерентабилни облигации са предимно държавни банки, които бяха принудени да се хвърлят във войната.

(7) Одит на руски петролни компании разкри, че повечето от техните резултати са само на хартия: невъзможно е да се донесат високи печалби на Руската федерация в пълен размер, голяма част от тях са замразени в чуждестранни банкови сметки. Затова фирмите имат определени проблеми с ликвидността, а в условията на растящи кредитни лихви това е доста болезнено. Историята със замразената валута е от лятото на тази година, централната банка дори трябваше да намали задължителния стандарт за внос на валута до 25%, тъй като повечето износители просто не вземат по-висок процент.

Началото на икономическата криза в Русия доведе до отслабването на рублата и финансирането на бюджета чрез ликвидността на държавните банки. Тъй като в Русия няма външна финансова подкрепа, с всеки такъв кръг руската икономика ще бъде все по-близо до депресия. Хората често питат: какъв е запасът на безопасност в руската икономика? Ако не правите нищо на фронта на санкциите, не търсите техните неофициални средства и не нанасяте щети от саботажи и военни операции, тогава можете да играете тази игра дълго време. Но ако включим катализаторите на икономическата криза в Русия, тогава периодът за настъпване на острата фаза на кризата е приблизително 3-6 месеца, започвайки от края на ноември до началото на декември. Този период може да бъде удължен или ускорен, тук всичко е в ръцете на Украйна и на нашите съюзници.

Президентът Тръмп получава интересно икономическо наследство от президента Байдън – руската икономика, която вече е започнала да „кърви“. Покойният президент републиканец Роналд Рейгън дори не можеше да мечтае за такова състояние по времето на СССР. Малко вероятно е Тръмп да подмине историческото изкушение, ако не да срине Руската федерация, то да я постави на колене.

*Бивш член на управата на украинската централна банка




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"