fbpx

Въпреки решенията на ОПЕК остават прогнозите за петролни излишъци през 2025-та

Решението на ОПЕК+ да забави с още три месеца прекратяването на своите допълнителни доброволни съкращения на производството и да удължи периода на нарастване с девет месеца до септември 2026 г. значително намалява потенциалния излишък на предлагане, който трябваше да се появи през следващата година. Въпреки това постоянното свръхпроизводство от някои членове на ОПЕК+, стабилният ръст на доставките от страни извън ОПЕК+ и относително скромният ръст на световното търсене на петрол оставят пазара да изглежда добре снабден през 2025 г. Това сочи декемврийския доклад за петролния пазар на Международната егенция по енергетика (МАЕ).

И все пак последното решение на ОПЕК+ не премахва несигурността относно това кога действително ще започне премахването на съкращенията. В този контекст прогнозите на МАЕ изключват връщане към по-високи производствени квоти, докато не бъде потвърден окончателен график за постепенно спиране. Въз основа на това текущите пазарни баланси все още сочат надвишаване на предлагането от 950 kb/d през 2025 г. Ако ОПЕК+ започне да отменя доброволните съкращения от края на март 2025 г., този излишък ще нарасне до 1,4 mb/d. Основна несигурност за траекторията на доставките на суров петрол от ОПЕК+ остава нивото на съответствие с договорените цели, като нашите оценки показват колективен добив с 680 kb/d над целите през ноември.

Производството на суров петрол от ОПЕК+ може да се повиши още през следващата година, ако Либия, Южен Судан и Судан успеят да поддържат производството и тъй като казахстанското разширяване на Тенгиз с 260 kb/d започне да работи. В световен мащаб, по-голямата част от ръста на предлагането ще продължи да бъде доминиран от страните извън ОПЕК+, като САЩ, Бразилия, Канада, Гвиана и Аржентина добавят повече от 1,1 mb/d добив на суров петрол и NGL между тях. Стартирането на газовия проект Jafurah на Saudi Aramco през следващата година също ще повиши доставките на Саудитска Арабия за газопроводен газ.

Докато пазарът внимателно оценява продължаващото геополитическо напрежение и развиващата се динамика на предлагането на ОПЕК+, по-големият въпрос за 2025 г. остава глобалното търсене на петрол. Рязкото спиране на растежа на търсенето на петрол в Китай тази година – заедно с рязко по-ниските увеличения в други нововъзникващи и развиващи се икономики като Нигерия, Пакистан, Индонезия, Южна Африка и Аржентина – накланя консенсуса към по-мека перспектива. В прекъсване на последните тенденции, търсенето на петрол извън ОИСР през 3Q24 е нараснало само с 320 kb/d на годишна база, най-ниският му тримесечен темп на растеж от пика на пандемията, докато страните от ОИСР отчетоха увеличение от 190 kb/d на годишна база през същото четвърт.

Относително забавеният темп на нарастване на глобалното търсене на петрол се очаква да продължи през 2025 г., като се ускори само умерено от 840 kb/d през 2024 г. до 1,1 mb/d, като общото потребление достигне 103,9 mb/d. Допълнително търсене на суров петрол или рафинирани продукти може да дойде от дискреционно осигуряване на запаси, за да се върнат запасите в индустрията в съответствие с историческите средни стойности и тъй като правителствата попълват стратегически резерви.

С наближаването на края на годината петролните пазари изглеждат относително спокойни, като суровият петрол се търгува в диапазона от $70-75/bbl. Но както показаха последните години, пазарните сътресения могат да настъпят с малко или никакво предупреждение, което налага непрекъснато внимание към сигурността на петрола.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"