ОПЕК+ се опасява от подновяване на добива на петрол в САЩ, когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, заявяват делегати от групата, тъй като повече петрол от САЩ ще подкопае допълнително пазарния дял на ОПЕК+ и ще попречи на усилията на групата производители да поддържа цените, съобщава Ройтерс.
ОПЕК+ изпомпва около половината от петрола в света и по-рано този месец отложи плана за увеличаване на добива до април. Групата удължи някои от съкращенията на доставките до края на 2026 г. поради слабо търсене и процъфтяващо производство именно в САЩ и някои други производители извън ОПЕК+.
„Мисля, че завръщането на Тръмп е добра новина за петролната индустрия, с вероятно по-малко строги екологични политики“, коментира делегат от страна, съюзник на САЩ и член на ОПЕК+. Но, по думите му по-високо производство в Съединените щати няма да е добре за групата.
По-нататъшно нарастване на добива в САЩ би попречило на плановете на Организацията на страните износителки на петрол и съюзници като Русия да започнат да увеличават добива от април 2025 г., без да рискуват спад на цените, което би навредило на страните от ОПЕК+, които разчитат на приходите от петрол.
Новоизбраният президент на САЩ иска да повиши производството, но по различни причини, след като предизборната кампания се основаваше на обещания за намаляване на цените на енергията и инфлацията. „Това е потенциално трудна динамика и за двете страни“, казва Ричард Бронз, ръководител на геополитиката в Energy Aspects, цитиран от Ройтерс. „ОПЕК+ е изправена пред голямо предизвикателство от нарастващото производство в САЩ, което намаляваи влиянието на групата“, допълва той.
ОПЕК+ задържа 5,85 милиона барела на ден производствен капацитет след поредица от съкращения от 2022 г. насам. В периода 2022-2024 г. общият добив на петрол в САЩ е нараснал с 11% до 21,6 милиона барела на ден според собствените данни на ОПЕК.
Само преди 11 години Съединените щати изпомпваха около 10 милиона барела на ден. Добивът на ОПЕК+ се равнява на 48% от световното предлагане, най-ниският от създаването му през 2016 г. с пазарен дял от над 55%, според изчисления на Ройтерс, базирани на данни на Международната агенция по енергетика.
Решенията на ОПЕК+ за намаляване на добива през 2016 и 2020 г. помогнаха на шистовата индустрия в САЩ и я превърнаха във водещ износител, отбелязва Игор Сечин, ръководител на най-големия производител на петрол в Русия Роснефт.
Друг източник от ОПЕК+ коментира, че политиката на Тръмп може да подкрепи търсенето на петрол, което би било от полза за групата производители, въпреки че перспективата за по-високи доставки на петрол в САЩ е повод за безпокойство.
„Основната заплаха за ОПЕК+ е увеличаването на производството на петрол в САЩ при Тръмп, намаляването на зависимостта на страната от вноса на петрол и увеличаването на износа“, смята събеседникът на Ройтерс.
В доклад от миналата седмица ОПЕК прогнозира, че общото предлагане в САЩ ще нарасне с 2,3% през следващата година и също така отново намали прогнозата си за растеж на глобалното търсене на петрол. МАЕ от своя страна предвижда добивът на САЩ да нарасне с 3,5% през следващата година, по-бързо от ОПЕК.
Някои ръководители и анализатори в индустрията обаче не са убедени, че предлагането в САЩ може да се увеличи значително при Тръмп. Производителите на шисти са съсредоточени върху своята икономика, известна като капиталова дисциплина, и се очаква да увеличат производството, само ако това ще бъде печелившо, според ръководителя на отдела за нагоре по веригата на Exxon.
Този сценарий става по-малко вероятен, ако цените паднат. Разработването на нови петролни находища отнема години, така че обещанията на Тръмп за разрешителни за сондиране на нови места едва ли скоро ще доведат до нови барели.
„САЩ нямат свободен капацитет“, казва Боб Макнали, президент на Rapidan Energy Group и бивш служител на Белия дом. „Колко ще пробият САЩ зависи повече от решенията, взети във Виена, отколкото във Вашингтон“, убеден е той.