fbpx

Руската централна банка не посмя да вдигне отново лихвата

Очакваното вдигане на основната лихва от руската централна банка не се случи. На днешното си заседание Съветът на директорите е решил да запази основния процент на 21,00% годишно, съобщават от институцията.

Според банката, като се има предвид значителното увеличение на лихвените проценти за крайните кредитополучатели и охлаждането на кредитната активност, постигнатата твърдост на паричните условия създава необходимите предпоставки за възобновяване на процеса на дезинфлация и връщане на инфлацията към целта, въпреки повишен текущ ръст на цените и високо вътрешно търсене.

Управата на банката ще оцени възможността за повишаване на основния процент на следващото си заседание, като вземе предвид по-нататъшната динамика на кредитирането и инфлацията. Според прогнозата, като се вземе предвид текущата парична политика, годишната инфлация ще спадне до 4,0% през 2026 г..

През октомври-ноември текущият сезонно изгладен ръст на цените е средно 11,1% на годишна база, след 11,3% през предходното тримесечие. Въпреки че нестабилните компоненти имат значителен принос за движението на цените, постоянният инфлационен натиск се е засилил. Седмичните данни през декември показват продължаващ висок инфлационен натиск, който се дължи и на отслабването на рублата. Според оценките към 16 декември годишната инфлация е нараснала до 9,5%.

Инфлационните очаквания продължават да нарастват, увеличавайки инерцията на устойчивата инфлация. През декември се повишават инфлационните очаквания на населението и ценовите очаквания на предприятията.

В анализа на банката се изтъква, че за известно време текущият ръст на цените ще остане висок заради инерция поради натрупаните ефекти от бюджетните стимули, високата кредитна активност през предходните месеци и пренасянето на отслабването на рублата върху цените. Въпреки това, според Банката на Русия, инфлационният натиск ще започне да намалява през следващите месеци под влияние на строгите парични условия и забавянето на кредитирането.

Според управата в средносрочен план балансът на рисковете за инфлация остава значително изместен към проинфлационните, въпреки че индивидуалните дезинфлационни рискове се увеличават. Основните проинфлационни рискове са свързани със запазването на високите инфлационни очаквания и възходящото отклонение на руската икономика от балансираната траектория на растеж, както и влошаването на условията на външната търговия. Дезинфлационните рискове са свързани с по-бързо забавяне на растежа на кредита и вътрешното търсене под влияние на затягане на паричните условия.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"