fbpx

Студеното време „основен играч“ на петролния пазар през януари

Референтните цени на суровия петрол се покачиха в началото на януари, тъй като санкциите на САЩ срещу Иран и Русия се засилиха и минусовите температури обхванаха големи части от Северното полукълбо. Фючърсите на сорта Brent достигнаха четиримесечен връх от $81/bbl до средата на януари, което е с $8/bbl повече от преди месец.

Това сочат основните констатации в януарския доклад на Международната агенция по енергетика за пазара на петрол.

След сравнително мекото начало на зимния отоплителен сезон времето определено стана по-студено през декември в Канада, северните и централните райони на Съединените щати, голяма част от Европа, Русия, Китай и Япония. Средните дневни нива на отопление бяха значително по-високи от преди година и малко над петгодишната средна стойност, което увеличи търсенето на петрол.

Търсенето на петрол в ОИСР за четвъртото тримесечие на 2024 година е повишено с 250 kb/d, което е в основата на корекция с 90 kb/d на прогнозата на МАЕ за глобален растеж за 2024 г. Тенденциите в търсенето на петрол в икономиките извън ОИСР са смесени. Докато Китай отчете скромен растеж на годишна база през ноември, последните данни за Саудитска Арабия, Бразилия и Индия бяха под очакванията. Очакваният ръст от 940 kb/d през 2024 г. и 1,05 mb/d през 2025 г. ще тласне световното търсене на петрол до 104 mb/d.

Цените се повишиха, тъй като търговците отчитаха множество рискове за доставките. В краткосрочен план, свързани с метеорологичните условия блокирания в Северна Америка биха могли да имат значително въздействие, като запасите от суров петрол са на десетилетно дъно. Миналата зима производството на петрол в Съединените щати и Канада се срина с повече от 1,8 mb/d от декември до януари поради рязко застудяване в Арктика. Тази година се очаква по-малък сезонен спад в предлагането, тъй като богатият на суровини Пермски басейн е пощаден от големи метеорологични въздействия.

Новите, по-широки санкции на САЩ срещу Русия, обявени на 10 януари, може да засегнат потоците от доставки на петрол. Вашингтон се насочи към двама големи производители на петрол (Газпром Нефт и Сургутнефтегаз), над 160 танкера, превозващи петрол за Русия, Иран и Венецуела, и застрахователите на кораби, което допълнително усложни логистиката на търговията с петрол за тези страни. Но износът на танкери, които не са в сянка, остава жизнеспособен за руски петрол, закупен под ценовия таван.

В същото време има засилени спекулации, че новата американска администрация ще заеме по-твърда позиция по отношение на износа на петрол от Иран, усложнявайки въздействието на санкциите на Министерството на финансите на САЩ върху Техеран. На 19 декември САЩ разшириха санкциите срещу кораби, превозващи ирански суров петрол. Новите санкции срещу сенчестия флот на Иран сега обхващат кораби, транспортирали средно над 500 kb/d ирански суров петрол през 2024 г., близо една трета от износа на суров петрол на страната. Въпреки че е твърде рано да се определи напълно потенциалното въздействие от тези нови мерки, някои оператори вече са започнали да се оттеглят от иранския и руския петрол.

Ако намаляването на предлагането поради метеорологични въздействия, санкции или други развития стане значително, бързо може да започне черпене на петролни запаси, за да се отговори на оперативните изисквания в близко бъдеще. Освен това се очаква производителите извън ОПЕК+ да добавят още 1,5 mb/d доставки през 2025 г., както през 2024 г., начело със Съединените щати, Бразилия, Гвиана, Канада и Аржентина. Членовете на ОПЕК+ също се стремят да отменят допълнителните доброволни съкращения на производството и биха могли да го увеличат, ако е необходимо. Тези допълнения трябва да покрият както потенциалните прекъсвания на доставките, така и очакваното нарастване на търсенето.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"