Подновеният импулс зад ядрената енергия има потенциала да открие нова ера за сигурния и чист източник на енергия, тъй като търсенето на електроенергия расте силно по света, сочи анализа, публикуван в нов доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Именуван „Пътят към нова ера за ядрената енергия“, документът показва свежия тласък зад ядрената енергия под формата на нови политики, проекти, инвестиции и технологичен напредък, като например малки модулни реактори (SMR).
„Днес е ясно, че силното завръщане на ядрената енергия, което МАЕ прогнозира преди няколко години, е в ход, като ядрената енергия ще генерира рекордно ниво на електроенергия през 2025 г.“, посочва изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
По думите му повече от 70 гигавата нови ядрени мощности са в процес на изграждане в световен мащаб, едно от най-високите нива през последните 30 години, като над 40 страни по света имат планове да разширят ролята на ядрената енергия в своите енергийни системи. „SMR по-специално предлагат вълнуващ потенциал за растеж. Въпреки това правителствата и индустрията все още трябва да преодолеят някои значителни препятствия по пътя към нова ера за ядрената енергия, като се започне с предоставянето на нови проекти навреме и в рамките на бюджета – но също и по отношение на финансирането и веригите за доставки“, изтъква Бирол.
Като втори по големина източник на електроенергия с ниски емисии в света след водноелектрическата енергия, ядрената енергия днес произвежда малко под 10% от глобалното предлагане на електроенергия. Увеличаващото се използване на електроенергия – за захранване на всичко – от индустрията и климатизацията до електрическите превозни средства и центровете за данни на фона на възхода на изкуствения интелект – ускорява растежа на търсенето на електроенергия, което се очаква да нарасне шест пъти по-бързо от общото потребление на енергия в следващите десетилетия, въз основа на днешните настройки на политиката. Ще са необходими нови производствени мощности от набор от технологии, за да се върви в крак с бързото нарастване на търсенето, включително тези, които могат да осигурят стабилна и гъвкава продукция, като ядрената.
По-голямата част от съществуващия днес атомен парк е в развитите икономики, но много от тези централи са построени преди десетилетия. Междувременно глобалната карта за ядрена енергия се променя, като повечето проекти в процес на изграждане са в Китай, който е на път да изпревари както Съединените щати, така и Европа по инсталиран ядрен капацитет до 2030 г. Русия също е основен играч в пейзажа на ядрените технологии . От 52 реактора, които са започнали да се строят в световен мащаб от 2017 г. насам, 25 са с китайски дизайн, а други 23 са с руски дизайн. По подобен начин докладът показва как производството и обогатяването на уран, горивото, което отива в ядрените реактори, са силно концентрирани.
Фатих Бирол отбелязва, че днес повече от 99% от капацитета за обогатяване се извършва в четири страни доставчици, като Русия представлява 40% от глобалния капацитет, което е най-големият дял. „Силно концентрираните пазари за ядрени технологии, както и за производство и обогатяване на уран, представляват рисков фактор за бъдещето и подчертават необходимостта от по-голямо разнообразие във веригите за доставки“, подчертава изпълнителният директор на МАЕ.
Иновациите в ядрените технологии спомагат за стимулиране на новите проекти, констатира докладът. SMR, вид по-малки атомни електроцентрали, които се изграждат по-бързо с по-големи възможности за намаляване на разходите, привличат все по-сериозен интерес от частния сектор. Докладът подчертава как въвеждането на такива реактори може да доведе до по-ниски разходи за финансиране. С правилната поддръжка SMR инсталациите могат да достигнат 80 GW до 2040 г., което представлява 10% от общия глобален ядрен капацитет. Успехът на технологията и скоростта на приемане обаче ще зависят от способността на индустрията да намали разходите до 2040 г. до ниво, подобно на тези на мащабни водноелектрически и офшорни вятърни проекти.
Новата ера за ядрената енергия ще изисква много инвестиции. При сценарий за бърз неин растеж годишните инвестиции ще трябва да се удвоят до 120 милиарда щатски долара още до 2030 г. Предвид мащаба на необходимите инфраструктурни инвестиции, внедряването на нови ядрени проекти не може да разчита изключително на публични финанси. Анализът на МАЕ показва, че осигуряването на предвидимост на бъдещите парични потоци е от ключово значение за намаляване на разходите за финансиране и привличане на частен капитал в ядрения сектор. Докладът подчертава, че частният сектор все повече гледа на ядрената енергия като на енергиен източник, в който може да се инвестира, с обещанието за стабилна, конкурентна, чиста енергия, която може да обслужва енергоемки операции 24/7. По-специално, големите имена в технологичния сектор подписват споразумения за закупуване на енергия с разработчиците, за да осигурят електричество за центрове за данни и изкуствен интелект.
За да се възползват от възможностите, които ядрената енергия предлага, правителствата трябва да са готови да осигурят стратегическа визия заедно със стабилни регулаторни рамки, които ще дадат на частния сектор увереност да инвестира. Докладът описва подробно как стимулите и публичните финанси в по-широк план могат да отключат инвестициите, необходими за доставяне на по-чиста и надеждна енергия от ядрена енергия.