Очаква се глобалните пазари на природен газ да останат напрегнати през 2025 г., тъй като търсенето продължава да расте, а доставките се разширяват по-бавно, отколкото преди пандемията и енергийната криза. Това сочи последният тримесечен доклад за пазара на газ на Международната агенция по енергетика (МАЕ)…
Докладът, който предоставя задълбочен преглед на развитието на пазара през 2024 г. и перспектива за 2025 г., установява, че пазарите са се придвижили към постепенно възстановяване на баланса миналата година след шока в предлагането, последвал пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Все пак, глобално газовият баланс остава крехък, което подчертава необходимостта от по-голямо международно сътрудничество за подобряване на сигурността на доставките на газ.
Водено от бързо развиващите се пазари в Азия, глобалното търсене на газ се очаква да нарасне с 2,8%, или 115 милиарда кубични метра (bcm), през 2024 г. – доста над средния темп на растеж от 2% между 2010 г. и 2020 г. В същото време, под средния ръст на производството на втечнен природен газ (LNG) поддържаше доставките ограничени, докато екстремните метеорологични явления добавиха напрежение на пазара. Според доклада се очаква подобна динамика да се запази през 2025 г. преди пристигането на вълна от нови капацитети за износ на втечнен природен газ, водени от Съединените щати и Катар, които трябва да бъдат пуснати през втората половина на това десетилетие.
Геополитическото напрежение продължава да стимулира нестабилността на цените на горивата на газовите пазари. Въпреки че спирането на руския тръбопроводен транзит на газ през Украйна на 1 януари 2025 г. не представлява непосредствен риск за сигурността на доставките за Европейския съюз, то може да увеличи европейското търсене на внос на втечнен природен газ и допълнително да затегне основите на световния пазар през 2025 г., се отбелязва в доклада. Той предупреждава, че уязвимостта на Молдова е значително по-голяма от тази на ЕС, което изисква тясна координация между Молдова и нейните регионални и международни партньори, за да се гарантира сигурността на енергийните доставки през зимата.
За Европа
Потреблението на природен газ в Европа е нараснало с приблизително 0,5% (или 2,5 млрд. куб. м) през 2024 г. Намалението на търсенето, регистрирано през първата половина на годината (намаляване с 4% на годишна база), е компенсирано от силния ръст на търсенето, регистриран през Q4 2024 г.
Предварителните данни показват, че потреблението на газ в Европа ще отбележи ръст от 9% (или над 10 млрд. куб. м) на годишна база през четвъртото тримесечие на 2024 г. – най-силният му тримесечен ръст на годишна база от второто тримесечие на 2021 г., когато търсенето се възстановяваше след блокиранията, предизвикани от Covid. По-студено време, по-ниско производство на вятърна енергия през ноември и продължаващо възстановяване на промишленото използване на газ, подкрепено от по-високото потребление на природен газ през Q4 2024.
Свързаното с разпределителната мрежа търсене остава близо до нивата си от 2023 г., тъй като по-ниското търсене на отопление на помещенията през първото тримесечие е компенсирано от по-силното използване на газ в жилищния и търговския сектор през Q4 2024. Меките зимни метеорологични условия през Q1 2024 естествено оказват влияниие върху потребностите от отопление на помещения и сгради и намалено жилищно и търговско търсене с 4% на годишна база. Търсенето на газ за жилищни и търговски обекти продължава да намалява през второто тримесечие, след което регистрира скромно увеличение на годишна база през третото тримесечие, главно поради по-силното използване на газ от търговските субекти. Цените за отопление се увеличиха с 5% на годишна база през четвъртото тримесечие на 2024 г., повишавайки търсенето на отопление на помещенията в жилищния и търговския сектор. Първите данни показват, че търсенето, свързано с разпределителната мрежа, е нараснало с 5% (или 3 млрд. куб. м) на годишна база през четвъртото тримесечие на 2024 г. Прогнозната интензивност на отопление (използване на газ на ден с отоплителна скорост) се е повишила със 7% на годишна база през 2024 г., което потенциално показва промени в поведението, които са по-малко проводими за газ търсене на спестявания.
Търсенето на газ за производство на електроенергия се е сринало с близо 8% (или 10 млрд. куб. м) през 2024 г., като намалението е концентрирано основно през Q1-Q3. Рязкият спад в производството на електроенергия, работеща с газ, се дължи главно на силното увеличение на производството на електроенергия от възобновяеми източници, което нараства с почти 10% (или около 150 TWh) през 2024 г. За разлика от останалата част от годината, бавните скорости на вятъра през ноември 2024 г. са довели до рязък спад в производството на вятърна енергия, намалявайки с 16% (или 10 TWh) на годишна база през месеца. Газовите електроцентрали са изиграли ключова роля в осигуряването на резервно копие на електроенергийната система, увеличавайки производството си с близо 40% (или над 15 TWh) на годишна база. Потреблението на природен газ в промишлеността продължава да се възстановява през 2024 г., възползвайки се от по-ниската ценова среда. Използването на газ в промишлеността се е увеличило с приблизително 9% (или 10 милиарда кубически метра) през 2024 г., като останалите 10% са под нивата от 2021 г.
Тази прогноза предвижда търсенето на природен газ в Европа да остане близо до нивата си от 2024 г., тъй като се очаква по-ниското потребление на газ в енергийния сектор да компенсира по-силното използване на газ в жилищния, търговския и промишления сектор. Предвижда се продължаващото разширяване на възобновяемите енергийни източници да намали търсенето на газ за електроенергия с около 10% през 2025 г., докато търсенето на газ в жилищния и търговския сектор се очаква да се увеличи, като се приемат средни зимни климатични условия. Прогнозите са, че потреблението на газ в промишлеността ще се увеличи незначително, тъй като възстановяването на търсенето се забавя на фона на по-високите цени на газа.
Поради по-строгите пазарни основи, растежът на глобалното търсене на газ се очаква да се забави до под 2% тази година. Считано от 2024 г. растежът ще бъде до голяма степен подкрепен от пазарите в Азия, като се очаква регионът да представлява над половината от нарастването на глобалното търсене на газ.
Въз основа на дългогодишната работа на МАЕ по сигурността на доставките на газ, агенцията създаде постоянна работна група за сигурност на природния газ и устойчивите газове (GWP) към Постоянната група по спешни въпроси, която има за цел да улесни обмена на данни и информация между своите членове и насърчаване на диалога между производители и потребители. През април 2025 г. МАЕ ще свика международна среща на върха за бъдещето на енергийната сигурност, домакин на която е правителството на Обединеното кралство. Срещата на високо равнище ще разгледа традиционните и нововъзникващите рискове, свързани с енергийната сигурност, включително за природния газ.