Китайският президент Си Дзинпин иска по-„проактивна“ икономическа политика за 2025 г. Пекин продължава да се стреми да спре спадането на темпа на развитие на втората по големина икономика в света, пише capital.fr.
Как да се излезе от икономическата криза? Китайският президент Си Дзинпин призова за задълбочаване на реформата и прилагане на по-проактивни и ефективни макроикономически политики“.
Китайската икономика е изправена пред опасността от дефлация, предизвикана от тежката жилищна криза и нива на потребление доста под тези, наблюдавани преди пандемията. През последните месеци Пекин предприе редица мерки за стимулиране на икономиката, включително намаляване на лихвените проценти и повишаване на тавана на задлъжнялостта на местните власти.
Към по-преки мерки за фискално стимулиране?
Но някои икономически среди смятат, че са необходими по-преки мерки за фискално стимулиране, насочени към подкрепа на потреблението, за да се поддържа растежът на китайската икономика. В началото на декември Си Дзинпин даде някои уверения в това отношение, като заяви, че иска да „отхлаби“ паричната политика на страната за следващата година. Няколко седмици по-късно Министерството на финансите обяви предстоящо „увеличаване“ на бюджетния дефицит. „Трябва да поддържаме генералната линия на стабилност, като същевременно търсим постигането на напредък“ и „да ускорим установяването на нов модел на развитие“, подчерта китайският лидер.
Той също така потвърди увереността си, че поставената официалната цел за растеж на брутния вътрешен продукт през 2024 г. от 5% ще бъде постигната, като заяви, че „се развива производителност на ново качествено ниво“. Но публикуваните наскоро официални данни показват ръст от 4,6%.
Опасността от по-нисък от 4% растеж на китайската икономика
Международният валутен фонд залага на ръст на китайската икономика от 4,8% през 2024 г. и очаква този ръст да спадне до 4,5% през 2025 г. В дългосрочен план китайският икономически растеж може да падне „доста под“ 4% при липса на големи реформи, подчерта през октомври директорът на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.
Изявлението на китайския лидер идва след публикуването на месечния индекс на китайската производствена активност, който бележи ръст трети последователен месец. През декември индексът на мениджърите по покупките (PMI), ключов барометър на индустриалния свят, възлиза на 50,1 пункта, в сравнение с 50,3 през ноември. Индекс над 50 показва разширяване на производствената дейност, а под – свиване.
Увеличаване на митническите тарифи
PMI в непроизводствения сектор, който измерва активността в сектора на услугите, също се повиши рязко до 52,2 през декември от 50 през ноември. „Засилването на политическата подкрепа в края на годината даде силен тласък на растежа в краткосрочен план“, казва Габриел Нг от Capital Economics. Поръчките за износ достигнаха най-високото си ниво от четири месеца, „вероятно поради увеличаването на поръчките от вносители от САЩ, които се опасяват от обещаното от новия президент Доналд Тръмп налагане на нови мита.
Новоизбраният президент на САЩ обеща да увеличи митата върху китайския внос. Поради това, този ръст на производството може да „продължи само няколко тримесечия, тъй като се очаква Доналд Тръмп да изпълни своите тарифни заплахи“, докато „постоянните структурни дисбаланси ще продължат да тежат на китайската икономика“, казва още Габриел Нг.