fbpx

Унгария подготвя сценарий за действия при евентуално спиране на „Турски поток“

Унгарското правителство е уверено, че ще може да осигури енергийните доставки на страната, дори ако газопроводът „Турски поток“, който доставя газ от Русия, и злезе от строя. Вероятно обаче, ако събитията се развият по този начин, цената на доставките на гориво ще бъде значително по-висока, коментира пред журналисти ръководителят на кабинета на унгарския министър-председател Гергели Гуляс, цитиран от ТАСС.

Въпросът към Гуяш за „Турски поток“ е зададен във връзка с неотдавнашното нападение от украинските въоръжени сили на компресорна станция в Краснодарския край, която доставя газ за този газопровод. „Имаме сценарии за действие във всяка кризисна ситуация. Доставките на газ за Унгария все пак ще бъдат осигурени, но вероятно ще струва много повече„, отговоря шефът на канцлерството. Той не уточнява какви стъпки ще включва подобен сценарий.

По-рано унгарският външен министър Петер Сиярто заяви, че заплахите за газопровода „Турски поток“ са равносилни на посегателство върху суверенитета на използващите го европейски страни. Европейската комисия също изрази тревога от нападението на украинските въоръжени сили срещу компресорна станция в Краснодарския край.

На 13 януари руското министерство на отбраната съобщи, че в опит да спре доставките на газ за Европа Киев е атакувал компресорната станция „Руская“, която доставя гориво по „Турски поток“, с девет дрона.

Сиярто отбелязва, че за да гарантира своята енергийна сигурност, Унгария е принудена да се придържа към стратегия за диверсификация на източниците и маршрутите за доставка. Миналата година страната е започнала да купува малки количества газ от Турция и Азербайджан, а от 2027 г. разчита на доставки на LNG от Катар.

Освен това Унгария планира да разшири сътрудничеството си с Румъния, от която миналата година е получила 1,7 милиарда кубически метра газ по тръбопровод. м газ. През 2027 г. може да започне промишлена експлоатация на голямото находище Neptune Deep в румънския шелф на Черно море, като Унгария също разчита на неговите ресурси.

В момента обаче Унгария все още получава по-голямата част от своя газ по дългосрочни договори с „Газпром“ чрез газопровода „Турски поток“ и разклоненията му през България и Сърбия. През 2022 г. по този маршрут в страната са влезли 4,8 млрд. куб. м газ. Според унгарски данни тази цифра ще нарасне до 5,6 милиарда кубически метра през 2023 г. м, а през 2024 г. достигна рекордните 7,6 млрд. куб.м. м.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"