Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президентът на ЕЦБ Кристин Лагард с общо изявление, публикувано в блога на ЕЦБ…
Европа трябва да действа. Нашата конкурентоспособност е застрашена. Докато се разгръща глобална революция в областта на изкуствения интелект, ЕС може да се окаже встрани. Нашите традиционни шампиони в производството губят глобален пазарен дял. Геополитическите промени превръщат зависимостите в уязвимости и натоварват нашите компании с високи цени на енергията.
Европа трябва и ще намери своето място в този нов свят. Перспективите пред нашия континент са по-добри, отколкото може да изглежда. ЕС има силни страни, върху които може да гради – и има план за отстраняване на слабостите си.
Европа има силни икономически основи. Имаме институции, управлявани от върховенството на закона, и независима централна банка, ангажирана с ценовата стабилност. Инфлацията се връща към целта на ЕЦБ от 2%, което позволява разходите по заемите да намалеят. Публичните дългове и дефицити са по-ниски, отколкото в други големи икономики.
Европа разполага и с необходимото, за да навакса изоставането в технологичната надпревара. В ЕС има почти толкова завършили STEM на милион жители, колкото в Съединените щати. Този талант създава много идеи: делът на Европа в глобалните патенти е близък до този на Съединените щати. И имаме парите да ги финансираме, като домакинствата спестяват около 1,3 трилиона евро всяка година.
Имаме възможност да намалим цените на енергията по траен начин. Преминаването към сигурни, евтини чисти енергийни източници е на път: до 2030 г. над 40% от нашето потребление на енергия ще идва от възобновяеми източници. И ние сме в добра позиция да се превърнем в глобален център за чисти технологични иновации, особено след като някои страни тръгват в различна посока.
Докато други трябва да намалят зависимостите си чрез изграждане на вътрешен капацитет, ЕС може да избира от по-широк набор от възможности поради уникалната си позиция в световната търговия. Ние сме водещият търговски партньор за над 70 нации и продължаваме да сключваме нови споразумения, последно с 400 милиона латиноамериканци. А при сделка с ЕС каквото виждаш, това получаваш.
Но тези силни страни са безсмислени, ако Европа е затруднена от своите слабости. Имаме нужда от дълбока промяна на три фронта.
Първо, трябва да направим ЕС по-лесно място за растеж на иновативни компании. Само една трета от университетските патенти в Европа са комерсиализирани, докато компаниите, които се опитват да се разширят на нашия единен пазар, се сблъскват с много вътрешни бариери. Въпреки нашите спестявания, предприемачите нямат достъп до рисков капитал, тъй като капиталовите пазари все още са твърде фрагментирани.
Второ, трябва да направим Европа по-добро място за инвестиции. Две от три компании в ЕС казват, че регулирането е основна пречка за инвестициите, докато само 14% от тях използват AI. Фирмите все още са изправени пред дълги процедури за издаване на разрешителни, тежки изисквания за докладване и различно прилагане на цифровите правила.
Трето, трябва да направим правенето на бизнес в Европа по-евтино, особено по отношение на разходите за енергия. Въпреки че преминаването към възобновяеми източници на енергия създава добри работни места и укрепва енергийната сигурност и независимост, то също така идва с по-голяма периодичност и по-големи загуби на енергия чрез ограничаване. За да се покажат ползите от декарбонизацията в сметките на компаниите, се нуждаем от огромни инвестиции в мрежи и съхранение и по-интелигентен пазарен дизайн.
Европа разбра посланието. Тази седмица Европейската комисия представи своя Компас за конкурентоспособност, който излага амбициозни предложения за справяне с тези недостатъци. Отсега нататък ЕС ще се стреми не само да намали бариерите пред компаниите, но и да гарантира, че те разполагат с ресурсите, от които се нуждаят, за да процъфтяват тук – било то финанси, изчисления, енергия или умения.
Комисията ще предложи така наречения „28-ми режим“ за иновативни компании, който им позволява да се възползват от единна правна рамка в целия ЕС за аспекти на корпоративното право, несъстоятелността, трудовото право и данъчното облагане. Той ще стартира план за съюз за спестявания и инвестиции, който ще гарантира, че иновативните компании могат да намерят финансовата подкрепа, от която се нуждаят.
ЕС също така ще предостави на компаниите достъп до нашата водеща в света мрежа от суперкомпютри. Това ще помогне за разработването на нови модерни технологии и ще разпространи AI по-бързо сред утвърдени шампиони. ЕЦБ също ще играе своята роля, като задържи Европа в челните редици на технологиите за цифрово плащане, включително чрез проекта за цифрово евро.
Успоредно с това регулаторната тежест ще бъде облекчена чрез безпрецедентно усилие за опростяване, което ще започне следващия месец. Това ще включва широкообхватно опростяване на законодателството относно устойчивото финансово отчитане и надлежната проверка. А цените на енергията ще бъдат намалени чрез набор от мерки за интегриране на пазарите, увеличаване на договорената енергия и намаляване на данъците.
Това е само моментна снимка на това, което предстои. Компаниите и домакинствата искат да видят действие – и идва вълна от действия. Не можем повече да пропиляваме силите си със самоналожени недъзи. Твърде много е заложено на карта. Ние сме готови да направим всичко необходимо, за да върнем Европа обратно в правилния път.