fbpx

Европа твърди, че е готова за митата на Тръмп

криптовалута, парламент, либра

Европейските лидери се подготвят за тарифите на САЩ, след като президентът Доналд Тръмп наложи мащабни такси върху Мексико, Канада и Китай, които ще засегнат търговията на стойност милиарди долари, разтърсвайки световните пазари и валути, отбелязва Ройтерс.

Припомнят се думите на Тръмп, че тарифите срещу трите най-големи търговски партньори на САЩ, които влизат в сила във вторник, 4 февруари, може да причинят на американците известна болка в краткосрочен план, но „в дългосрочен план Съединените щати са ограбени от почти всяка страна в света„.

Глобалните фондови пазари и валути се сринаха в понеделник поради опасения, че тарифите ще предизвикат икономически вредна търговска война. Паневропейският индекс STOXX 600 падна с 1,3% по време на сутрешната търговия, очаквайки най-големия си еднодневен спад тази година, а фючърсите за S&P 500 на Уолстрийт паднаха с 1,4%.

Говорейки в имението си Мар-а-Лаго във Флорида в неделя, Тръмп посочи, че 27-членният Европейски съюз ще бъде следващият на огневата линия, но не каза кога. „Те не ни вземат колите, не ни вземат селскостопанските продукти. Те не вземат почти нищо, а ние им вземаме всичко„, каза той пред репортери.

Лидерите на ЕС, които се срещнаха на неформална среща на върха в Брюксел в понеделник, заявиха, че Европа ще бъде готова да отвърне на удара, ако САЩ наложи мита, но също така призоваха за разум и преговори.

Пристигайки на преговорите, френският президент Еманюел Макрон каза, че ако ЕС бъде атакуван в неговите търговски интереси, той ще трябва „от уважение към себе си да реагира по този начин“. Той добави, че последните декларации от Съединените щати тласкат Европа да бъде по-силна и по-обединена.

Канцлерът на Германия Олаф Шолц, най-голямата икономика в ЕС, която е силно зависима от износа, също каза, че блокът може да отговори, ако е необходимо, със собствени мита срещу САЩ, но подчерта, че е по-добре двете да постигнат споразумение за търговията.

Премиерът на Люксембург Люк Фриден каза: „Мисля, че митата винаги са лоши. Митата са лоши за търговията. Митата са лоши за Съединените щати.“

В същото време Тръмп намекна, че на Великобритания, която напусна ЕС през 2020 г., може да бъдат спестени митата.

САЩ са най-големият търговски и инвестиционен партньор на ЕС и постоянно са внасяли повече стоки, отколкото са изнасяли за блока. Дефицитът в търговията със стоки на САЩ възлиза на 155,8 милиарда евро през 2023 г., според данни на Евростат. При услугите обаче САЩ имат излишък на износа над вноса с ЕС от 104 милиарда евро.

Върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас коментира, че няма победители в търговска война, като каза, че ако такава избухне между Европа и Съединените щати, „тогава този, който се смее е Китай“.

Митата за Канада, Мексико и Китай, описани в три изпълнителни заповеди, трябва да влязат в сила в 12:01 ч. ET (05:01 GMT) във вторник.

Тръмп обяви, че ще разговаря в понеделник с лидерите на Канада и Мексико, които и двете обявиха свои собствени ответни мита, но омаловажи очакванията, че те ще променят решението му. „Те ни дължат много пари и съм сигурен, че ще ни платят“, каза Тръмп пред репортери.

Икономисти изтъкват, че планът на президента да наложи мита от 25% на Канада и Мексико и 10% мита на Китай ще забави глобалния растеж и ще повиши цените за американците.

Реакцията на финансовите пазари в понеделник отразява опасенията относно последиците от търговската война. Акциите в Токио приключиха деня с почти 3% спад, а австралийският бенчмарк – често прокси търговия за китайските пазари – падна с 1,8%. Пазарът на континентален Китай е затворен за лунните новогодишни празници.

Китайският юан, канадският долар и мексиканското песо се сринаха спрямо долара. Тъй като Канада и Мексико са основните източници на внос на суров петрол от САЩ, цените на петрола в САЩ скочиха с повече от 1%, докато фючърсите на бензина се повишиха с близо 3%.

Митата на Тръмп ще покрият почти половината от целия внос на САЩ и ще изискват Съединените щати да удвоят собственото си производство, за да покрият празнината – непостижима задача в близко бъдеще, пишат анализаторите на ING, цитирани от Ройтерс.

Други анализатори изтъкват, че тарифите могат да хвърлят Канада и Мексико в рецесия и да предизвикат „стагфлация“ – висока инфлация, застой в растежа и повишена безработица.

В Европа икономистите от Deutsche Bank посочват, че в момента отчитат удар от 0,5% върху брутния вътрешен продукт (БВП), ако Тръмп наложи на блока мита от 10%.

Информационен лист на Белия дом не дава подробности какво трябва да направят Канада, Мексико и Китай, за да спечелят отсрочка. Тръмп се зарече да ги задържи, докато приключи, по думите му – национално извънредно положение заради фентанила, и нелегалната имиграция в Съединените щати.

Китай нарече фентанила проблем на Америка и гарантира, че ще оспори митата в Световната търговска организация и ще предприеме други контрамерки, но също така остави вратата отворена за преговори.

Президентът на Мексико Клаудия Шейнбаум обеща устойчивост и посочи, че ще предостави повече подробности днес за ответните тарифи, които нареди през уикенда. Канада заяви, че ще предприеме правни действия пред съответните международни органи, за да оспори митата.

Автомобилните производители ще бъдат особено силно засегнати с новите тарифи за превозни средства, произведени в Канада и Мексико, което ще натовари обширна регионална верига за доставки, където частите могат да пресичат границите няколко пъти преди окончателното сглобяване.

Акциите на Volkswagen, BMW, Porsche, Stellantis и производителя на камиони Daimler Truck паднаха с около 5-6% в европейската търговия в понеделник. Анализаторите от инвестиционната банка Stifel изчислиха, че 8 милиарда евро от приходите на VW ще бъдат засегнати от митата и 16 милиарда евро от Stellantis. Акциите на големите технологични акции в САЩ също се понижиха преди отварянето на САЩ, като Microsoft, Alphabet, Amazon и Apple се понижиха между 1,5% и 2%.

Ройтерс уточнява, че наложените от Тръмп мита върху енергийните продукти са 10%.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"