fbpx

Еврокомисията отпуска €1,3 млрд. за внедряване на ИИ в страните от ЕС

Европейската комисия съобщи, че отпуска 1,3 милиарда евро за внедряването на критични технологии, които са от стратегическо значение за бъдещето на Европа и за технологичния суверенитет на континента. Това ще стане чрез приетата днес работна програма „Цифрова Европа“ (DIGITAL) за периода 2025—2027 г., приета днес.

Тя е съсредоточена върху внедряването на изкуствения интелект (ИИ) и неговото възприемане от предприятията и публичната администрация, изчисленията в облак и данните, киберустойчивостта и цифровите умения.

Сред ключовите приоритети в рамките на работната програма DIGITAL са:

  • Подобряване на наличността и достъпността на генеративни приложения с ИИ, включително в секторите на здравеопазването и грижите. Наличното финансиране ще бъде насочено към тестване на потапящи среди, известни като „виртуални светове“, прилагане на Закона за ИИ и внедряване на енергийно ефективни общи пространства на данни. Тези мерки са от ключово значение за изпълнението на инициативата „Фабрики за ИИ“ за разработване на генеративни модели на ИИ за предприятията и публичния сектор.
  • Подкрепа за европейските цифрови иновационни центрове (EDIHs). Това е мрежа от центрове, която предоставя на компаниите и публичния сектор достъп до техническа експертиза и тестване на технологии, както и съвети, обучение и умения за възприемане на най-новите технологии. Тя ще насърчи широкото разпространение на ИИ в частни и публични организации в цяла Европа.
  • Изграждане на наградената с награди инициатива „ Дестинация Земя“, която работи за изграждането на цифров модел на Земята в подкрепа на адаптирането към изменението на климата и управлението на риска от бедствия. Финансирането ще изгради по-мощен модел, до който повече изследователи могат да имат достъп.
  • Повишаване на киберустойчивостта. Решенията в областта на киберсигурността, като например резерва на ЕС за киберсигурност, ще подобрят устойчивостта и сигурността на критичните инфраструктури, включително болниците и подводните кабели.
  • Развитие на капацитета на институциите на ЕС за образование и обучение в областта на цифровите умения, така че те да могат да подхранват и привличат таланти, като същевременно повишават задълбочените умения на европейската работна сила.
  • Улесняване на новата архитектура на портфейла на ЕС за цифрова самоличност и европейската доверителна инфраструктура, както и насърчаване на нейното приемане в държавите членки.
  • Стимулиране на трансформацията на публичния сектор чрез разработване на ефикасни, висококачествени и оперативно съвместими цифрови обществени услуги.

Предстоящите покани за представяне на предложения в областта на цифровите технологии се очаква да бъдат публикувани през април 2025 г., като през останалата част от годината ще бъдат публикувани допълнителни покани. Порталът на ЕС за финансиране и обществени поръчки може да бъде консултиран за информация относно открити покани за представяне на предложения.

Поканите за представяне на предложения са отворени за предприятия, публични администрации и други субекти от държавите — членки на ЕС, държавите от ЕАСТ/ЕИП и държавите, асоциирани към DIGITAL.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"