fbpx

Навлизаме в продължителен период на намаляващо търсене на петрол

В поредния, априлски, Доклад за петролния пазар на Международната агенция по енергетика (МАЕ) се обръща основно внимание, че след период на относително спокойствие световните петролни пазари са разтърсени от множество съобщения за търговски мита в началото на април. Референтните цени на суровия петрол паднаха до най-ниските си нива от четири години поради рязката ескалация на търговското напрежение и перспективата за по-високи доставки от някои страни от ОПЕК+. Фючърсите на Brent паднаха с повече от $15/bbl, до под $60/bbl, но впоследствие се възстановиха до около $65/bbl, след като прилагането на някои от митата беше отложено.

Въпреки че вносът на петрол, газ и рафинирани продукти беше освободен от митата, обявени от Съединените щати, опасенията, че мерките могат да предизвикат инфлация, да забавят икономическия растеж и да засилят търговските спорове, натежават върху цените на петрола. Тъй като преговорите и противодействията все още продължават, ситуацията е променлива и остават значителни рискове.

МАЕ понижи преди време прогнозите за икономическия растеж, което води до намаление с 400 kb/d в очаквания растеж на търсенето на петрол за остатъка от годината. Сега агенцията прогнозира годишно увеличение на глобалното търсене от 730 kb/d за 2025 г. като цяло.

Сред основните констатации на доклада:

Глобалният ръст на търсенето на петрол за 2025 г. е преразгледан надолу с 300 kb/d от доклада от миналия месец до 730 kb/d, тъй като ескалиращото търговско напрежение се отрази негативно на икономическите перспективи. Очаква се растежът да се забави допълнително през 2026 г. до 690 kb/d, но рисковете за прогнозите остават големи предвид бързо променящия се макро фон. Понижаването идва на фона на силното потребление на петрол през първото тримесечие на тази година, което е нараснало с 1,2 mb/d на годишна база – най-силният му темп от 2023 г.

Световното предлагане на петрол се повишава с 590 kb/d до 103,6 mb/d през март, с 910 kb/d на годишна база, като страните извън ОПЕК+ водят както месечни, така и годишни печалби. ОПЕК+ ще вдигне целите за производство с 411 kb/d през май, но увеличението може да е значително по-ниско предвид свръхпроизводството от някои страни. Ръстът на глобалните доставки за 2025 г. е намален с 260 kb/d до 1,2 mb/d, поради намаляване на производството в САЩ и Венецуела. Производството през 2026 г. се очаква да нарасне с 960 kb/d, като офшорните проекти ще поемат водеща роля.

Глобалните количества суров петрол се очаква да достигнат средно 83,2 mb/d тази година, тъй като очакванията за растеж на търсенето намаляват прогнозираното годишно увеличение с 230 kb/d до 340 kb/d. През 2026 г. пропускателната способност се очаква да нарасне с 360 kb/d до 83,6 mb/d. Маржовете на рафинирането са смесени през март, със спадове в Атлантическия басейн, но печалби за преработката на кисел суров петрол в Сингапур. По-слабите пукнатини в средния дестилат доведоха до голяма степен за спада на рентабилността през миналия месец.

Глобалните наблюдавани петролни запаси се повишиха с 21,9 mb до 7 647 mb през февруари, но все още се движат близо до дъното на петгодишния диапазон. Предварителните данни показват, че глобалните петролни запаси са се увеличили допълнително през март, водени от натрупването на суров петрол в страните извън ОИСР и петрола върху водата.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"