fbpx

България е в много солидна позиция за влизане в еврозоната, обяви БНБ

Финалната фаза на процеса на присъединяването на страната към еврозоната протича сравнително гладко и има потенциала да се превърне в контрапункт на негативните ефекти от глобалните процеси. Това коментира в изказването си на на конференция, организирана от Американската търговска камара в България и Британско-българската търговска камара, управителят на БНБ Димитър Радев.

По думите му като логистика и техническа подготовка БНБ и банковият сектор са напълно готови както за процеса на обмяна, така и за действие в условията на еврозоната, а с последните промени в Закона за БНБ през месец март беше окончателно завършен процесът на правна конвергенция.

Радев изтъква, че от началото на тази година консистентно изпълняваме критерия за ценова стабилност. Бюджетът за 2024 г. е изпълнен в рамките на 3% дефицит. По отношение на валутна стабилност, дълг към БВП и лихвени проценти по дългосрочните книжа ние традиционно изпълняваме критериите, при това със значителен положителен марж.

Управителят на БНБ подчертава, че тези развития поставят страната в много солидна изходна позиция за присъединяване към еврозоната. „Особено в условията на глобална несигурност, интеграцията в силни съюзи като еврозоната придобива още по-голямо значение. Става въпрос за дълбоки и многопластови позитивни ефекти – както върху конкурентоспособността, така и върху средносрочните и дългосрочните икономически перспективи на страната.“

Според него един от ефектите, който очакваме да се прояви в краткосрочен план, е по-добра достъпност и по-ниска цена на финансиране както за публичния, така и за частния сектор. Причините за това са две: очакваното повишаване на кредитния рейтинг на страната и понижаването на задължителните минимални резерви на банките.

В заключение по тази тема управителят на БНБ посочва, че предстоящото ни присъединяване към еврозоната е не просто важна стъпка в европейската ни интеграция – то е стратегическа възможност за повишаване на конкурентоспособността и дългосрочния икономически потенциал на страната.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"