fbpx

Отговорно построените ВЕИ носят ползи за общините

Отговорно построените и отговорно оперирани проекти за вятърни и соларни инсталации могат да донесат значителни ползи за общините и за местните общности, включително подобряване на качеството на въздуха, повишаване на конкурентоспособността, подобряване на енергийната сигурност и на околната среда.

Това споделя Дженифър Боча, директор по устойчиво развитие на Rezolv Energy, във видеообръщение за кръглата маса на MOVE.BG „Мисия Зелени Иновации: Възможности за развитие на България“.

По време на кръглата маса е обсъдена ролята на зелените иновации като път за просперитет на държавата, на обществото и на бизнеса и за опазване на природата.

Боча дава примери със соларния парк на Rezolv Energy „Свети Георги“ в община Силистра, свързани със стойността, която създават по отношение на работните места, което за Силистра е от жизненоважно значение. Населението на региона намалява с бързи темпове, по-бързо, отколкото където и да е другаде в България, а проектът „Свети Георги“ осигурява над 200 постоянни работни места по време на строителството, като се очаква още повече да бъдат създадени през 30-те години на експлоатация.

Тъй като фазата на строителство е относително краткосрочна, инвеститоръти се фокусира върху развитието на умения. Целта е да се помогне на хората да изградят дългосрочни кариери в сектора на зелената енергия. Силистра е пример за това.

Първите соларни техници току-що завършиха нашата тренировъчна програма в „Св. Георги“, включително жени. Привличането на повече жени и недостатъчно представени групи в сектора на възобновяемата енергия е от ключово значение за осъществяване на справедлив преход в енергетиката“, посочва още Боча.

По време на Кръглата маса е представен и докладът „Компас към просперитет“, който съдържа над 200 идеи в подкрепа на развитието на зелените иновации в пет основни направления, сред които общини.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"