fbpx

Глобалното търсене на енергия осезаемо изпреварва ръста на световния БВП

Международната агенция по енергетика представя своя „Глобален енергиен преглед“ – първото цялостно описание на тенденциите, наблюдавани през 2024 г. в целия енергиен сектор, обхващащо данни за всички горива и технологии, всички региони и основни държави, както и емисиите на въглероден диоксид (CO2), свързани с енергията…

Глобалното търсене на енергия нараства с 2,2% през 2024 г. – по-бързо от средния темп през последното десетилетие. Търсенето на всички горива и технологии се разширява през 2024 г. Увеличението е водено от енергийния сектор, тъй като търсенето на електроенергия скача с 4,3%, доста над 3,2% ръст на световния БВП, обусловен от рекордни температури, електрификация и дигитализация. Възобновяемите енергийни източници представляват най-големия дял от растежа на световното енергийно предлагане (38%), следвани от природния газ (28%), въглищата (15%), петрола (11%) и ядрената енергия (8%).

Развиващите се икономики са отговорни за над 80% от растежа на световното търсене на енергия. В Китай растежът на търсенето на енергия се забави до под 3% през 2024 г., наполовина от темпа през 2023 г. и доста под средния годишен растеж на Китай от 4,3% през последните години. Въпреки това, Китай все още отбеляза най-големия ръст на търсенето в абсолютни стойности от всички страни през 2024 г. Индия отбелязва втория по големина ръст на търсенето на енергия в абсолютни стойности – повече от увеличението във всички развити икономики взети заедно. Развитите икономики също отбелязват забележително завръщане към растежа на търсенето на енергия след няколко години на спад, като търсенето се увеличи с почти 1%. Съединените щати имат третия по големина абсолютен растеж на търсенето през 2024 г. след Китай и Индия. Европейският съюз също се завръща към растеж за първи път от 2017 г. (освен възстановяването след Covid през 2021 г.).

Глобалният растеж на търсенето на петрол се забавя значително през 2024 г., в съответствие с прогнозата на МАЕ. Делът на петрола в общото търсене на енергия падна под 30% за първи път, 50 години след като достигна връх от 46%. Търсенето на петрол се увеличи с 0,8% през 2024 г. в сравнение с увеличение от 1,9% през 2023 г. Тенденциите обаче вариратха между секторите и регионите. Търсенето на петрол от световния автомобилен транспорт намалява леко, обусловено от спада в Китай (-1,8%) и развитите икономики (-0,3%). Търсенето на петрол от авиацията и нефтохимическата промишленост нарасна.

Природният газ отбелязва най-силен растеж на търсенето сред изкопаемите горива. Търсенето се е увеличило с 2,7% през 2024 г., нараствайки със 115 милиарда кубически метра (млрд. куб. м.), в сравнение със средно около 75 милиарда кубически метра годишно през последното десетилетие. Китай е отбелязал най-големия абсолютен ръст в търсенето на газ през 2024 г. от над 7% (30 милиарда куб. м.), като растежът е силен и в други развиващи се икономики в Азия. Търсенето на газ се е увеличило с около 2% (20 милиарда куб. м.) в Съединените щати. Потреблението е нараснало умерено в Европейския съюз, особено за промишлена употреба.

Глобалното търсене на въглища се е увеличило с 1%. Производството на електроенергия е основният двигател на растежа, тъй като високите температури са увеличили потреблението на електроенергия за охлаждане. Интензивните горещи вълни са довели до по-голямо потребление на въглища както в Китай, така и в Индия, които заедно представляват по-голямата част от глобалното увеличение на търсенето от около 65 милиона тона въглищен еквивалент (Mtce). Китай остава най-големият потребител на въглища в световен мащаб, като представлява рекордните 58% от световното потребление на въглища.

Глобалното потребление на електроенергия се е увеличило с близо 1100 тераватчаса (TWh) през 2024 г., което е повече от два пъти повече от средногодишното увеличение през последното десетилетие. Увеличението – повече от годишното потребление на електроенергия в Япония – е най-голямото досега, освен годините, когато световната икономика се възстановяваше от рецесия. Китай е отговорен за повече от половината от световното увеличение на търсенето на електроенергия, но увеличението е широкообхватно, с ръст от 4% в други развиващи се икономики. Търсенето на електроенергия достигна нов връх в развитите икономики.

Нарастващото глобално потребление на електроенергия се дължи на фактори като нарастващото търсене на охлаждане в резултат на екстремни температури, нарастващото потребление от промишлеността, електрификацията на транспорта и разширяването на сектора на центровете за данни. Потреблението на електроенергия в сградите представлява близо 60% от общия растеж през 2024 г. Инсталираният капацитет на центровете за данни в световен мащаб се е увеличил с приблизително 20%, или около 15 гигавата (GW), най-вече в Съединените щати и Китай. Междувременно продължаващият растеж на използването на електрически превозни средства води до увеличаване на потреблението на електроенергия в транспорта. Глобалните продажби на електрически автомобили са се увеличили с над 25%, надхвърляйки 17 милиона бройки и представлявайки една пета от всички продажби на автомобили, в съответствие с прогнозите на МАЕ за 2024 г.

През 2024 г. 80% от растежа в световното производство на електроенергия е осигурен от възобновяеми източници и ядрена енергия. Заедно те допринасят с 40% от общото производство за първи път, като само възобновяемите източници осигуряват 32%. Новите инсталации за възобновяеми енергийни източници достигат рекордни нива за 22-ра поредна година, като през 2024 г. бяха добавени около 700 GW общ капацитет за възобновяеми източници, близо 80% от които са слънчеви фотоволтаични системи. Производството от слънчеви фотоволтаични системи и вятър се е увеличило с рекордните 670 TWh, докато производството от природен газ се е увеличило със 170 TWh, а от въглища с 90 TWh. В Европейския съюз делът на производството, осигурено от слънчеви фотоволтаични системи и вятър, за първи път надмина комбинирания дял на въглищата и газа. В Съединените щати делът на слънчевите фотоволтаични системи и вятъра се е увеличил до 16%, изпреварвайки този на въглищата. В Китай слънчевите фотоволтаични системи и вятърът достигнаха близо 20% от общото производство.

През 2024 г. са пуснати в експлоатация над 7 GW ядрени мощности, което е с 33% повече от 2023 г. Добавеният нов капацитет е петото най-високо ниво през последните три десетилетия. Производството на електроенергия от ядрени централи през 2024 г. се е увеличило със 100 TWh, което се равнява на най-голямото увеличение през този век извън периода след Covid. Започнатото строителство на атомни електроцентрали се е увеличило с 50% през 2024 г., като се използват изключително китайски и руски проекти.

Растежът на емисиите на въглероден диоксид (CO2), свързани с енергетиката, продължава да е отделен от глобалния икономически растеж. Растежът на емисиите се забави до 0,8% през 2024 г., докато световната икономика се разшири с повече от 3%. Глобалното увеличение от 300 милиона тона CO2 беше повлияно от рекордно високи температури. Ако времето през 2024 г. беше останало подобно на 2023 г., която сама по себе си е втората най-гореща година в историята, около половината от увеличението на глобалните емисии щяха да бъдат избегнати. Въпреки това, внедряването на слънчеви фотоволтаични, вятърни, ядрени, електрически автомобили и термопомпи от 2019 г. насам сега предотвратява 2,6 милиарда тона CO2 годишно, което се равнява на 7% от глобалните емисии. По-голямата част от ръста на емисиите през 2024 г. идва от развиващите се икономики извън Китай. Ръстът на емисиите в Китай се забави през 2024 г., въпреки че емисиите на глава от населението сега са с 16% по-високи, отколкото в развитите икономики, и почти два пъти по-високи от средните за света. Емисиите в развитите икономики намаляха с 1,1% до 10,9 милиарда тона през 2024 г. – ниво, наблюдавано преди 50 години, когато БВП им беше повече от три пъти по-малък.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"