В секцията си „Присъединяване към еврозоната“ БНБ продължава да формулира въпроси по темата и да дава техните отговори…
Ще продължат ли да се изпълняват безналични преводи в левове през периода на двойно обращение на лева и евро?
От датата на въвеждане на еврото в България за период от един месец левът и еврото ще са законни платежни средства на територията на страната (период на двойно обращение на лева и евро). Това означава, че през този един месец гражданите ще могат да извършват в двете валути само плащания в брой (в наличност).
През периода на двойно обращение всички безналични преводи в национална валута ще се изпълняват съгласно приложимите в еврозоната бизнес и технически изисквания за плащания в евро.
Как ще се изпълняват безналичните преводи в национална валута след присъединяване на страната към еврозоната?
От датата на въвеждане на еврото като национална валута платежната система за брутен сетълмент в реално време в левове (RINGS) ще престане да функционира. Плащания в левове, извършвани дотогава през RINGS, ще се изпълняват като плащания в евро в консолидираната платформа за TARGET услуги, в която вече участват банките на територията на страната и някои от клоновете на чуждестранни банки (виж линка).
Клиентските плащания в левове, включително бюджетните преводи, извършвани сега през платежната система БИСЕРА6, ще мигрират към SEPA плащания в евро. Платежната система за обслужване на клиентски преводи в евро БИСЕРА, оперирана от „БОРИКА“ АД, изпълнява местни и презгранични SEPA плащания в евро. От месец юли 2024 г. БИСЕРА осигурява пълна SEPA достижимост на плащанията в евро чрез участието на БНБ в системата STEP2 на EBA Clearing.
Незабавните плащания в евро могат да бъдат изпълнявани чрез системата TIPS (TARGET Instant Payment Settlement). От декември 2024 г. БНБ и „БОРИКА“ АД участват в TIPS, осигурявайки възможност за банките и другите доставчици на платежни услуги да извършват местни и презгранични клиентски незабавни плащания в евро.
Как ще се изпълняват картовите плащания след присъединяване на страната към еврозоната?
При въвеждане на еврото като национална валута за гражданите няма да има промяна в начина на извършване на картови трансакции на POS, АТМ и онлайн. Платежната система за картови плащания БОРИКА ще премине към обработка на инициирани чрез платежни карти платежни операции в евро, като сетълментът им ще се извършва в консолидираната платформа за TARGET услуги.
Какви банкноти ще бъдат раздавани при теглене на пари в брой на терминално устройство АТМ (банкомат) през едномесечния период на двойно обращение на лева и еврото?
От датата на въвеждане на еврото в България при теглене на пари в брой чрез машини за самообслужване, включително терминални устройства АТМ (банкомати), ще се разпространяват само евробанкноти.
Как ще бъдат превалутирани средствата по платежни сметки на датата на въвеждане на еврото в България?
На датата на въвеждане на еврото в България кредитните институции и другите доставчици на платежни услуги еднократно превалутират всички левови салда по сметки на своите клиенти в евро в съответствие с правилата за превалутиране и закръгляване съгласно чл. 12 и 13 от Закона за въвеждане на еврото в България, без такси и комисиони за клиента и при запазване на условията по съответните договори, валидни преди превалутирането.
В допълнение лице, което към датата на въвеждане на еврото в България има платежни сметки, свободни от тежести, запори или други законови ограничения, включително сметки за електронни пари, в левове и в евро при един и същ доставчик на платежни услуги, може в двумесечен срок от датата на въвеждане на еврото да поиска закриване на едната платежна сметка и прехвърляне на положителното салдо по нея към другата платежна сметка на същото лице при запазване на условията по платежната сметка, по която се прехвърлят средствата. За тези операции не се начисляват такси и комисиони. В случай че по платежната сметка, която се закрива, има дебитно салдо или издадена кредитна карта, лицето следва да погаси съответното задължение преди закриването.
В каква валута ще бъдат изпълнени платежни операции, които са инициирани в левове преди датата на въвеждане на еврото и все още не са приключили към тази дата?
От датата на въвеждане на еврото в България платежни операции, свързани с предоставянето на платежни услуги по чл. 4 от Закона за платежните услуги и платежните системи, които преди датата на въвеждане на еврото са били инициирани в левове и ще бъдат приключени на датата на въвеждане на еврото или след нея, се изпълняват в евро.
До кога ще се извършва търговията с държавни ценни книжа в български левове?
Три работни дни преди датата на въвеждане на еврото всички сделки и операции с ДЦК в български левове се преустановяват.
Какви са таксите и комисионите за превалутирането на държавните ценни книжа?
За дейностите по превалутиране на държавни ценни книжа не се събират такси и комисиони.
Как ще бъдат представяни таксите и комисионите, начислявани от доставчиците на платежни услуги в периода на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите?
Таксите и комисионите на доставчиците на платежни услуги (банки, платежни институции и дружества за електронни пари), начислявани във връзка с предоставяните от тях платежни услуги (внасяне/теглене на пари в наличност по/от платежна сметка, изпълнение на кредитни преводи и картови плащания, налични парични преводи и др.), ще бъдат представяни в техните тарифи в евро и в левове в периода на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите, който започва един месец след датата на влизане в сила на Решението за приемането на еврото и приключва 12 месеца след датата на въвеждане на еврото в България.
Информацията относно приложимите такси и комисиони се оповестява в офисите и на интернет страниците на доставчиците на платежни услуги, когато е приложимо. Тази информация се предоставя във всеки случай безплатно на хартиен или на друг траен носител при поискване от клиент съгласно чл. 21, ал. 1 от Закона за въвеждане на еврото в Република България.
Промени в размера на таксите и комисионите на доставчиците на платежни услуги се извършват съгласно разпоредбите на Закона за платежните услуги и платежните системи. Те се предоставят от доставчика на платежни услуги на ползвателя на платежни услуги в срок не по-малко от два месеца преди датата, на която е предложено промените да влязат в сила. Когато промените в дължимите такси и комисиони са по-благоприятни за ползвателя на платежни услуги, те се прилагат без предварително уведомление.
Как превалутирането на левовите кредити към евро ще се отрази на начина на формиране на лихвения процент по тях?
Съгласно чл. 44 от Закона за въвеждане на еврото в България при съществена промяна или прекратяване на изготвянето на бенчмарк (лихвен индекс), използван като основа за изчисляване на променливия лихвен процент по договори за кредит, които се превалутират от левове в евро, се прилага алтернативен бенчмарк, който се използва като заместител.
Промяната на лихвената база към датата на въвеждане на еврото не трябва да води до формиране на лихвен процент, който е по-висок от лихвения процент, прилаган преди датата на въвеждане на еврото. За промените в договорите за кредит, банките уведомяват клиентите по надлежния ред, предвиден в националното законодателство.