Международната агенция по енергетика (МАЕ) повиши прогнозата си за растеж на предлагането на петрол тази година. „Oil Market Report – July 2025“ на агенцията идва след решение на ОПЕК+ да извлича повече петрол. В същото време МАЕ намалява перспективите си за търсенето, заявявайки, че през последните месеци потреблението на петрол се е забавило значително, отбелязва Ройтерс.
Агенцията очаква глобалното предлагане да нарасне с 2,1 милиона барела на ден тази година, което е с 300 000 барела на ден повече от предишната прогноза.
ОПЕК+ добавя още суров петрол на пазара, след като групата реши да отмени последния си етап от съкращенията на производството през април и да ускори увеличенията от май, юни, юли и август.
Въпреки това МАЕ изтъква, че нарастващите нива на преработка в рафинериите, за да се отговори на търсенето заради летните пътувания и производство на електроенергия, затягат пазара.
„Ценовите индикатори сочат по-затегнат физически пазар на петрол, отколкото предполага големият излишък в нашите баланси“, коментират от МАЕ.
Акценти от доклада:
- Прогнозира се, че световното търсене на петрол ще се увеличи със 700 хиляди барела на ден през 2025 г., което е най-ниският му темп от 2009 г. насам, с изключение на годината на Covid през 2020 г. Годишният растеж се забави от 1,1 млн. барела дневно през първото тримесечие на 2025 г. до едва 550 хил. барела на ден през второто тримесечие на 2025 г., като потреблението на развиващите се пазари е особено слабо. Прогнозира се, че глобалното търсене на петрол ще се увеличи със 720 хил. барела на ден, за да достигне 104,4 млн. барела дневно през 2026 г.
- Глобалното предлагане на петрол се увеличи рязко с 950 хил. барела на ден на месечна база до 105,6 млн. барела на ден през юни, водено от Саудитска Арабия. Добивът се е увеличил с 2,9 млн. барела на ден на годишна база, от които ОПЕК+ представлява 1,9 млн. барела на ден. С по-високите цели на ОПЕК+ за август, световното предлагане на петрол се очаква да нарасне с 2,1 млн. барела на ден до 105,1 млн. барела на ден тази година и с допълнителни 1,3 млн. барела на ден през 2026 г., като страните извън ОПЕК+ ще добавят съответно 1,4 млн. барела на ден и 940 хил. барела дневно.
- След месечно увеличение от 1,7 млн. барела на ден през юни, се очаква глобалният добив на рафинериите да се увеличи с още 2 млн. барела на ден през юли и август, за да достигне сезонния си пик от 85,4 млн. барела на ден. Добивът ще се увеличи с 500 хил. барела на ден през 2025 г. и с 460 хил. барела на ден през 2026 г., съответно до средно 83,3 млн. барела на ден и 83,8 млн. барела дневно. Маржовете на рафиниране намаляха през юни, тъй като цените на суровия петрол се повишиха, но впоследствие се възстановиха до многомесечни върхове в началото на юли, водени от по-силните пориви на дизеловия петрол.
- Наблюдаваните запаси от петрол скочиха със 73,9 милиона барела до 7 818 милиона барела през май, водени от запасите от търговски продукти на ОИСР и суровия петрол в страните извън ОИСР. Суровият петрол, NGL и суровините се увеличиха за четвърти пореден месец с 49,7 милиона барела, до голяма степен поради рязкото покачване в Китай, докато петролните продукти се увеличиха за първи път тази година с 24,2 милиона барела. Предварителните данни за юни показват, че световните запаси от петрол са се увеличили допълнително, главно в петрол на водна основа и извън ОИСР.