Все по-ясно изглежда, че за президента Тръмп тарифите са предимно удобно средство за доминиране на новинарския цикъл и за оставане в заглавията. Не са за него месеците мъчителни, сложни търговски преговори, насочени към печеливш резултат за всички. Защо да го правите, когато можете да туитнете заплаха от 30% тарифи в събота сутрин и да притежавате новините през целия уикенд, отбелязва сутрешният коментар на Ройтерс.
Предполагайки, че това е предимно тактика за преговори, пазарите в Азия се поуспокоиха. Фючърсите на S&P 500 са надолу с около 0,4%, докато повечето регионални индекси спадат леко.
Еврото също е с лек спад, но европейските фючърси са загубили по-големите 0,7%, тъй като е трудно да се види как Брюксел би могъл някога да задоволи исканията на Тръмп, отчасти защото не е ясно какво иска президентът. Тарифите на ЕС върху американски стоки вече са толкова незначителни, че има малко за намаляване, докато освобождаването от вътрешни данъци и регулации е политически трудно.
Възможно е също така стоическата реакция на пазара да се окаже твърде умна, но наполовина. Инвеститорите смятат, че Тръмп наистина иска да избегне нов срив на пазара, така че ще облекчи тарифите, когато дойде кризата. Но с рекордно високи стойности на американските акции и доходност по облигациите, далеч от пиковете си, на Тръмп може да се прости, че си мисли, че пазарите вече са на негова страна и осъзнават колко „красиви“ са всъщност тарифите.
Във всеки случай изглежда сигурно, че ефективната тарифна ставка на САЩ ще бъде подобна на таксите на Смут-Хоули, които допринесоха толкова много за Голямата депресия, и ще видим дали Тръмп е прав и по-голямата част от професионалните икономисти грешат.
Все още не изглежда, че магически са решили търговския дефицит на САЩ. Днес Китай съобщи, че излишъкът му със САЩ се е увеличил с 48% през юни до почти 27 милиарда долара, докато общият му износ е надминал прогнозите.
Тръмп също така намери време да разпали враждата си с председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, заявявайки, че би било „чудесно нещо“, ако той се оттегли – осем години след като номинира Пауъл за поста.
Тревожно е, че икономическият съветник на Белия дом Кевин Хасет предупреди през уикенда, че Тръмп може да има основания да уволни Пауъл заради превишаване на разходите за ремонт на централата на Федералния резерв във Вашингтон.
Анализаторите предполагат, че изборът на Тръмп за ръководител на Фед би изпълнил волята му, като се опита да намали агресивно лихвените проценти, въпреки че е съмнително дали останалите избиратели на FOMC биха се съгласили.
Това би могло да тласне надолу краткосрочните пазарни лихви, но дългосрочната доходност вероятно ще се повиши, тъй като инвеститорите изискват компенсация за риска от по-бърза инфлация, подобно на това, което се случва в Турция.