fbpx

Азербайджан увеличава газовите доставки за ЕС благодарение и на България

Вносът на природен газ по тръбопроводи в страните от Европейския съюз през юни 2025 година е намалял с 12% на годишна база, достигайки 11,5 милиарда кубически метра, съобщават азербайджанската агенция Trend и порталът Blacksea-Caspia, позовавайки се на Форума на страните износителки на газ – GECF. На месечна база същоиима спад, който е с 5%, сочат още данните на GECF.

Сред всички доставчици само Азербайджан е регистрирал месечно увеличение на износа на газ по тръбопроводи за ЕС през юни, докато доставките от Норвегия продължават да намаляват поради планираните годишни ремонтни дейности.

Според последните данни, цитирани от Trend, през януари-юни 2025 г. в Азербайджан са добити 25,2 милиарда кубически метра природен газ. От находището „Азери-Чираг-Гюнешли“ са добити 6,6 милиарда кубически метра газ, от „Шах Дениз“ – 13,8 милиарда кубически метра, от находището „Абшерон“ – 0,8 милиарда кубически метра, от SOCAR – около 4 милиарда кубически метра. Продажбите на газ в чужбина през този период възлизат на 12,1 милиарда кубически метра. От тях 6,1 милиарда кубически метра са продадени на Европа, 4,9 милиарда кубически метра на Турция (включително 2,9 милиарда кубически метра през TANAP) и 1,1 милиарда кубически метра на Грузия.

През първата половина на 2025 година, общият внос на газ по тръбопроводи в ЕС достигна 71 милиарда кубически метра, което е с 10% по-малко в сравнение със същия период на 2024 година. В същото време доставките на газ по тръбопроводи от Алжир се увеличиха с 2% на годишна база, докато вносът от всички останали страни доставчици намаля. През юни 2025 година, нито един от петте най-големи доставчици на газ по тръбопроводи за ЕС не е увеличил износа си на годишна база“, се посочва в доклада на GECF.

Между януари и юни 2025 година, вносът на газ по тръбопроводи в Германия се е увеличил с 5% на годишна база, като по този начин представлява почти една четвърт от общия внос в региона. Вносът на Белгия се е увеличил с 1% на годишна база, което прави страната третата по големина входна точка за газ по тръбопроводи в ЕС до юни 2025 година. Доставките на Италия са практически непроменени спрямо миналата година, като представляват 15% от общия внос на газ по тръбопроводи в ЕС през 2025 година.

Износът на алжирски природен газ по тръбопроводи се е увеличил с 2% на годишна база и към двете ключови европейски дестинации – Италия и Испания. Освен това нетните потоци от природен газ по тръбопроводи от Обединеното кралство към ЕС чрез междусистемни връзки са се увеличили рязко от април 2025 г. насам, като доставките от Обединеното кралство са се увеличили с 15% на годишна база до 2,5 млрд. куб. м през първата половина на годината.

Напомняме, Азербайджан доставя газ за Европа чрез Трансадриатическия газопровод, който е част от Южния газов коридор. Първоначалният му капацитет е 10 милиарда кубически метра годишно, с възможност за увеличаване до 20 милиарда кубически метра.

Междувременно ръководителят на регионалния офис на SOCAR на Балканите Мурад Хейдаров коментира, цитиран от Trend и Blacksea-Caspia, че държавната петролна компания на Азербайджан си сътрудничи с българското правителство и съответните енергийни структури на страната не само за доставките на газ за България, но и за доставката му до възможно най-много страни.

Още от самото начало това беше част от нашите планове – да доставяме газ на колкото се може повече европейски страни. От тази гледна точка ние прилагаме стратегията си за разширяване на присъствието си на газовите пазари на различни страни. Нека ви дам малко статистика: от миналата година доставяме газ на 10 европейски страни, 8 от които са членки на Европейския съюз. По този начин ние си сътрудничим с българското правителство и съответните енергийни структури на вашата страна не само за да доставяме газ на България, но и за да го доставяме до възможно най-много страни – до онези страни, които се нуждаят от допълнителен, алтернативен газ от Азербайджан“, пояснява Хейдаров.

Той отбелязва, че Азербайджан има много солидна, дългосрочна стратегия за правене на бизнес в югоизточна част на Европа. „Вярваме, че най-атрактивните пазари за нашите въглеводородни ресурси са страните от Югоизточна Европа – Балканите. И бих казал, че България е един от най-важните ни клиенти, както и партньор, тъй като развиваме много области на сътрудничество, включително в енергийния сектор. Разбира се, ние сме си сътрудничили тясно и продължаваме да си сътрудничим в рамките на транспортната система на Южния газов коридор“, добавя Мурад Хейдаров.

 

244111921722mz




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"