fbpx

Германия поиска ЕК да започне наблюдение на Twitter

Свен Гиголд, държавен секретар, отговарящ за политиката на конкуренцията в министерството на икономиката на Германия, заяви, че Twitter трябва да се присъедини към други технологични фирми, като бъде пряко наблюдаван от Европейската комисия, тъй като по думите му, хаотичното поведение на компанията при новия собственик Илон Мъск представлява заплаха за свободата на словото, съобщава Ройтерс.

В писмо до двама европейски комисари Гиголд призовава ЕС да започне разследване, изтъквайки, че Комисията трябва да действа, за да предотврати, по думите му, „антиконкурентно поведение“ на Twitter.

Общи правила и условия, които се променят почти всеки час, непостоянни обосновки за обширни ограничения върху връзките и блокиране на журналисти заплашват свободата на конкуренцията и представляват риск за свободата на изразяване, информация и преса“, написа Гиголд в Twitter, споделяйки своето писмо.

Правителството на германския канцлер Олаф Шолц по-рано заяви, че следи развитието на компанията за социални медии с нарастваща загриженост.

Германските регулатори вече настояват държавните институции да спрат да публикуват съобщения изключително в частни платформи, рекламирайки алтернативи като новосъздадената децентрализирана мрежа за социални медии Mastodon. Съгласно новите разпоредби на Комисията за цифровите пазари, тя ще поеме надзора на големи платформи като Facebook и Google, посочва Гиголд.

Въпреки това, Twitter все още не е класифициран като доминираща дигитална платформа, защото продажбите на компанията все още са твърде ниски“, заявява той, допълвайки, че въпреки това Twitter оказва голямо влияние върху формирането на общественото мнение по света, а също и в Европа.

Повтаряйки забележките на Гиголд, Еврокомисията коментира, че някои компании могат да бъдат класифицирани като „пазачи“ на информация – и следователно да попаднат в новите разпоредби на Комисията – „на базата на качествена оценка, дори ако не отговарят на количествените прагове„.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"