fbpx

Кога Мъск разбра, че биткойнът не е точно зелен проект?

Тесла вече няма да приема биткойни, поради проблема с ефектите върху климата, обяви Елън Мъск и компанията му спря покупките на своите превозни средства чрез биткойн. Опасенията са за климатичните промени, които нанася високата енергийна стойност на всяка биткойн транзакция. В следствие биткойнът падна с повече от 10% след този туит, но и акциите на Tesla също поевтиняха.

„Загрижени сме от бързо нарастващото използване на изкопаеми горива за добив на биткойни и транзакции, особено въглища, които имат най-лошите емисии от всички горива“, пише Мъск.

Анализаторите на пазара виждат този ход като опит на Tesla да успокои опасенията на инвеститорите, които са фокусирани върху изменението на климата и устойчивостта, пише БиБиСи.

„Въпросите, свързани с околната среда, социалното и корпоративното управление (ESG), сега са основна мотивация за много инвеститори. Тесла, като компания сред пионерите при използването за чиста енергия, не може да подкрепи използването на невъзобновяема енергия за своите транзакции“, казва Джулия Лий от Burman Invest.

„Но един циник може да предположи, че това е просто поредният ход на Илон Мъск да повлияе на пазара на криптовалути, както направи и в много други случаи“, добавя тя.

Едва ли Мъск е слабо информиран както за технологиите, така и за околната среда. В интервю през 2016 г., той емоционално представи мисията на Тесла да направи транспорта устойчив в битката срещу „екзистенциалната заплаха“ от изменението на климата.

Затова е изненадващо, че той едва ли не току-що е разбрал, че биткойнът не е точно зелен проект. Центърът за алтернативни финанси на университета в Кеймбридж ръководи индекс за потребление на електроенергия в биткойн. В момента той показва, че процесът на добив на криптовалута – който включва използването на огромни количества компютърна мощност – използва повече електроенергия всяка година от Малайзия или Швеция и се сравнява с годишното потребление на Египет. Ако блокчейнът беше държава, то потреблението ѝ щеше да възлиза на 129 TWh, повече от държави като Норвегия.

Феновете на биткойн настояват, че добивът основно включва възобновяема енергия – в действителност „миньорите“ се фокусират върху всичко, което е най-евтино, а в Китай, където се намират много от тях, често електричеството е генерирано от въглища.

Когато Мъск обяви своите големи планове за криптовалутата през февруари, той предизвика скок в стойността на биткойните и си спечели преклонението на фанатичните му последователи. Сега с падането на цената, чатовете са пълни с ядосани и разочаровани хора – много от тях не се радват на действията на Bitcoin аватара – обвинявайки бившия си герой в предателство.

Ход, който беше приветстван като сигнал, че биткойнът се превръща в мейнстрийм валута и в крайна сметка показва колко нестабилна може да бъде цялата работа с криптомонети.

Според последните проучвания на Китай се падат над 75% от добива на биткойни в целия свят. Въглеродният отпечатък на криптовалутата е толкова голям, колкото един от 10-те най-големи градове в Китай, установи проучването. Това е така, защото добиващите биткойн са склонни да използват електричество, произведено с изкопаеми горива, предимно въглища, през по-голямата част от годината, като само преминават към възобновяеми енергийни източници, предимно хидроенергия, през дъждовните летни месеци.

Поддръжниците на Биткойн посочват, че основната финансова система, със своите милиони работници и компютри в климатизирани офиси, също използва големи количества електричество, което обикновено се произвежда с изкопаеми горива. Въпреки всичко в момента пазарът се възобновява бавно, но сигурно и е подходящ момент за инвестиции.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"