Бързо растящите активи в криптовалута могат да представляват опасност за установената финансова система, заявява висш служител на Bank of England пред БиБиСи.
Въпреки че в момента сравнително малка част от богатството на домакинствата в Обединеното кралство се държи в активи като биткойн, те стават все по-масови, коментира заместник-управителят на банката сър Джон Кънлиф.
Ако стойността им падне рязко, това може да има обратен ефект, банката трябва да бъде готова да овладее тези рискове, изтъква той.
Пред програмата Today на Би Би Си, сър Джон уточнява, че в момента около 0,1% от богатството на британските домакинства е в криптовалути.
Изчислено е, че ги притежават около 2,3 милиона души, със средна сума на човек от около £300.
Той обаче подчертава, че криптовалутите растат много бързо, а мениджъри на фондове искат да знаят дали да държат част от портфейлите си в криптовалути.
„Цената им може да варира значително и те и на теория, и на практика биха могли да паднат до нула“, изтъква сър Джон Кънлиф, като добавя, че тревогата произтича от това, че интегрираната във финансовата система криптовалута, при голяма корекция на цените може да засегне други пазари, както и установените играчи на финансовия пазар.
Според заместник-управителя на банката е необходимо време за създаване на стандарти и разпоредби, за да може, акто криптовалутата предизвика голям проблем, институцията да притежава регулаторна рамка, която да ограничава рисковете.
Сър Джон говори ден, след като банката публикува последния си доклад за финансовата стабилност, който изследва здравето на финансовата система на Обединеното кралство.
Става ясно, че разходите за живот са се повишиха с 4,2% през октомври, което е най-високият темп от почти 10 години. Този скок на инфлацията кара анализаторите да предскажат увеличение на лихвените проценти от сегашното им рекордно ниско ниво от 0,1%.