fbpx

Откри ли ЕС перфектната регулация за интернет гигантите

Страните-членки на Европейския съюз, Еврокомисията и Европейският парламент постигнаха компромис за създаването на Регламент за пазара на интернет услуги. Той представлява ново законодателство, което има за цел да сложи край на злоупотребата с господстващото положение на пазара на големите интернет компании (Gafam – Google, Apple, Meta (Facebook), Amazon и Microsoft), като им наложи серия от задължения и забрани и така да ограничи практиките им срещу свободната конкуренция. Този регламент, чието влизане в сила се очаква през 2023 г., би могъл да се разпространи върху целия международен пазар, пише France 24.

Документът е наречен Регламент за дигиталните пазари (Digital Markets Act, DMA) и според френския държавен секретар по дигиталните технологии Седрик О, става дума за „най-голямата икономическа регулация през последните години“.

Регламентът може да има и международно значение. „Споразумението поставя началото на нова ера в регламентирането на новите технологии в целия свят. Законът за дигиталните пазари слага край на непрекъснато нарастващото господство на големите технологични компании“, смята евродепутатът Андреас Шваб, вносител на текста.

Промяна на философията

Регламентът, чието влизане в сила се очаква през януари 2023 г., бележи промяна във философията на борбата срещу злоупотребите на големите интернет компании.

След години на напразно преследване на нарушенията на тези многонационални компании, посредством безкрайни юридически процедури, Брюксел иска да действа силово, като им налага спазването на двадесетина правила под заплахата от налагането та отказващи глоби. Целта е да се действа бързо и ефикасно преди злоупотребата с господстващото положение да е разрушила конкуренцията.

Текстът е насочен само срещу най-големите платформи – Gafam и може би шепа други компании като платформата за on-line резервации Booking или социалната мрежа TikTok. Списъкът ще се определи въз основа на вече наложили се критерии като оборот, борсова капитализация, брой на потребителите. Очаква се това да има сериозни последствия за дейността на тези фирми.

В Apple са „притеснени“

В едно съобщение до агенция Франс прес на американската гупа Apple се казва, че те са притеснени от „някои разпоредби, които ще създададт ненужна нестабилност от гледна точа на поверителността и сигурността на нашите потребители, докато други ще ни забранят да изискваме заплащането на интелектуалната собственост, в която ние инвестираме много“.

Ще бъде установен свободен избор на магазин за софтуерни приложения, което ще позволи да се заобиколи App Store на Apple, който от дълго време е трън в очите на Комисията.

Законодателството установява контрол по всички сделки на изкупуване от страна на големите компании, независимо от тяхната големина или обект, с цел да се ограничи придобиването на нови стартъпи и да се избегне изкупуване, което има за единствена цел ликвидирането на един конкурент.

Така на големите платформи ще им бъде забранено да поставят на първо място своите услуги при показването на резултатите от търсачките, за което Google беше обвинен, че прави със сайта си за on-line продажби Google Shopping.

Новият закон ще попречи на тези гиганти да използват данните, генерирани на сайтовете им от фирмите клиенти с цел да ги конкурират по-успешно, за което беше обвинен Amazon.

Френският приоритет

Текстът, който беше един от главните приоритети на френското председателство на Съвета на Европейския съюз, ще защити по-добре потребителите, като ще направи задължително тяхното съгласие за изпозването на данните получени при предоставянето им на on-line услуги за създаването на техен рекламен профил.

Той ще попречи на предварителното инсталиране на компютрите и телефоните на програми като браузъри и музикални приложения и ще облекчи използването на алтернативни продукти.

Предвидените глоби в случай на нарушения могат да достигнат до 10% от обема на световните продажби, а в случай на рецидив – дори до 20%.

Превод Георги Саулов




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"