Няма голяма връзка между използването на технологиите и проблемите с психичното здраве, показва проучване сред над 430 000 юноши на възраст между 10 и 15 години, цитирано от БиБиСи.
Интернет институтът в Оксфорд сравнява гледането на телевизия, социалните медии и използването на електронни устройства в момента и през миналото десетилетие. Основните характеристики, по които се отчита разликата в психичното здраве на децата сега и преди са: чувство на депресия, склонност към самоубийство и поведенчески проблеми.
Екипът открива малък спад в корелацията между депресията и използването на социални медии или гледането на телевизия от 1991 до 2019 г.
Има малък ръст, що се отнася до емоционалните проблеми и използването на социалните медии.
„Не можахме да различим въздействието на технологиите и социалните медии върху психичното здраве през 2010 и 2019 г.“, казва съавторът на изследването проф. Андрю Пшибилски. „Не казваме, че по-малко щастливи хора използват повече социални медии. Казваме, че връзката между употребата им не задълбочава психичните проблеми.“
Това може да се тълкува, като предупреждение към регулаторите и законодателите, които в момента са се фокусирали върху общоприетите вярвания за вредното въздействие на технологиите върху психичното здраве на младите хора.
Участниците в изследването от САЩ и Великобритания оценяват собствените си чувства, използвайки зададени въпроси с отговори по скала от 0 до 7. Те трябва да оценят продължителността на активността си в социалните медии или времето, през което използват електронни устройства, но не и по-конкретно как са прекарали това време.
През януари 2021 г. друго проучване предположи, че интензивното използване на социални медии е свързано с отрицателно въздействие върху благосъстоянието и самочувствието на тийнейджърите.
По тази причина правителството на Обединеното кралство инвестира 500 милиона лири в услуги за психично здраве, като 79 милиона от тях са предназначени за деца и младежи.