Московски съд в определи Meta Platforms Inc (FB.O) за „екстремистка организация“, но посочи, че решението няма да се отнася за нейната услуга за изпращане на съобщения WhatsApp, фокусирайки гнева си върху вече забранените социални мрежи на компанията Facebook и Instagram, съобщава Ройтерс.
Адвокатът на американската компания Виктория Шагина е заявила в съда, че Мета не извършва екстремистка дейност и застава срещу русофобията, предава Интерфакс, цитирана от Ройтерс.
ТАСС пък цитира съдия Олга Солопова, че решението ще бъде изпълнено незабавно.
Остават неясни последствията от етикетирането на Мета като „екстремистка организация“ – наименование, запазено някога за групи като талибаните и Ислямска държава, но по-късно дадено на Свидетелите на Йехова и фондацията на Алексей Навални.
Водещите платформи на Meta, Facebook и Instagram, вече са забранени в Русия, като съдът уточнява, че WhatsApp няма да бъде засегнат от решението „поради липсата му на функционалност за публично разпространение на информация“.
Не е ясно обаче как WhatsApp ще може да продължи да работи, след като съдът спира търговските дейности на Meta. Анализът на мобилния интернет трафик показва, че Telegram, популярен в Русия от дълго време, изпреварва WhatsApp, за да се превърне в най-популярният инструмент за съобщения в страната през последните седмици.
Прокуратурата се опитва да разсее опасенията, че на хора, които намират начини да заобиколят забраните на услугите на Мета, могат да бъдат повдигнати наказателни обвинения за връзка с екстремистка група.
„Лицата няма да бъдат преследвани само за използване на услугите на Мета“, е изтъкнал прокурорът в съда, цитиран от ТАСС.
Но в същото време купуването на реклами в Instagram или Facebook вече може да се разглежда като финансиране на екстремизъм, казва пред ТАСС адвокатът по правата на човека Павел Чиков.