fbpx

Как финансирането може да повиши устойчивостта при сътресения в страните с ниски доходи

Анализът е от блога на Международния валутен фонд…

Страните с ниски доходи са изправени пред множество икономически предизвикателства – включително бърза инфлация, продоволствена несигурност, скъпи заеми и растящ дълг – засилени от шокове от пандемията и войната на Русия в Украйна.

В резултат на това МВФ ревизира надолу своите прогнози за растеж за страните с ниски доходи, където растежът на дохода на глава от населението изостава още повече от темповете, необходими за наваксване на напредналите икономики. Това заплашва да преобърне продължилата десетилетия тенденция на стабилно сближаване на стандартите на живот.

За да стимулираме икономическия растеж и да ги върнем на пътя към сближаване на доходите с напредналите икономики, ние изчисляваме, че страните с ниски доходи се нуждаят от допълнителни $440 милиарда финансиране до 2026 г. от всички налични източници. Като част от това, концесионалното финансиране на МВФ, предлагано при ниски или нулеви лихвени проценти, ще играе ключова роля в подпомагането на тези страни да смекчат въздействието върху растежа от продължаващи шокове и бъдещи кризи.

Ползите от такова финансиране бяха видими по време на пандемията, когато финансираните от МВФ икономики средно отбелязаха по-силно и по-бързо възстановяване от нефинансираните партньори, въз основа на показанията на три индекса, проследяващи икономическата активност. Две от тях са нетрадиционни показатели: Google Mobility Reports, извлечени от данни за местоположението на смартфона, и нощни сателитни изображения, получени от Earth Observation Group. Третият съчетава конвенционални икономически показатели като брутен вътрешен продукт, промишлено производство и туристически посещения.

  • Тези показатели включват измерване на нощните светлини, които все повече се използват като заместител на икономически и социални резултати, включително растеж на БВП
  • Както и мерки, основани на мобилността, които са в положителна корелация с цялостната икономическа активност. Тези показатели за мобилност бяха широко използвани за прогнозиране на БВП и икономическата активност по време на пандемията
  • За да допълним тези данни, ние изграждаме и индекс на икономическата активност, като използваме по-традиционни мерки като директни оценки на тримесечния БВП, месечното промишлено производство и месечния реален внос.

Използването на високочестотни индикатори дава възможност за анализ на икономическата динамика за по-кратък период и подобрява идентифицирането на ефекта. Нашият анализ адресира потенциалните пристрастия при избора, като изключва страни с висок доход или такива, които са много уязвими, и като контролира ключови променливи, които представляват търсенето и наличността на финансиране на ниво държава.

10-процентно увеличение на финансирането от МВФ бе свързано с 0,2 процентни пункта увеличение на икономическата активност средно в хода на пандемията. Тази констатация предполага, че увеличаването на достъпа до финансиране от МВФ наполовина би било свързано с увеличаване на икономическата активност с около 1 процентен пункт във финансираните от МВФ държави спрямо нефинансираните. Нашето проучване, сред първите, които измерват ефектите от заемите от МВФ за COVID-19, показа най-силните печалби при най-бедните и по-уязвимите получатели на концесионно финансиране.

Констатациите също така показват, че тези ефекти са по-големи в страните с ниски доходи с безлихвени заеми от Тръста за намаляване на бедността и растеж, изпитаното средство на МВФ за предоставяне на концесионално финансиране на най-бедните и най-уязвимите членове.

Като цяло доказателствата сочат, че концесионалното финансиране може да има по-голямо положително въздействие върху страните с ниски доходи, отчасти поради тяхното по-ограничено политическо пространство и ограничения достъп до международно кредитиране, в сравнение с напредналите и нововъзникващите пазарни страни. Това подчертава значението на поддържането на адекватно финансиране, така че да може да продължи да предоставя силна подкрепа на страните с ниски доходи за години напред




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"