Анализът на Росен Шарков е от сайта на ЕКИП…
От началото на войната в Украйна – 24.02.2022 г. до днешна дата, миграцията на украинските граждани към съседни държави членки на ЕС – (Полша, Румъния, Унгария, Словакия и България) се увеличи драстично. Като към днешна дата по данни от Върховния комисар на ООН за бежанците – бежанците от Украйна наброяват почти 5 милиона души. От тях България е посрещнала около 90 000 души, на които им е предоставена международна закрила, не e ясно колко от тях биха останали на територията на държавата в дългосрочен план.
С предоставянето на тази международна закрила, на украинските граждани се предоставят следните права:
- да останат на територията на Република България;
- да получат регистрационна карта;
- да получат здравно осигуряване, достъпна медицинска помощ и безплатно ползване на медицинско обслужване при условията и по реда за българските граждани;
- да получат психологическа помощ;
- да бъдат социално подпомагани по реда и в размера, определени за българските граждани;
- да им бъде предоставен преводач или тълковник;
- да получат подслон и храна.
След предоставяне на международна закрила украинските граждани придобиват право на достъп до пазара на труда, чрез Бюрото по турда и Агенция по заетостта.
За да могат украинските бежанци да се интегрират успешно и за да бъдат удовлетворени, не на последно място и да не бъдат в тежест на крехката социалната система в България, те следва да бъдат насочени към заемането на свободни работни места, с което биха могли да допринесат за намалянето на кадровия в страната дефицит. На първо място може да бъдат временно заети в сектор „Туризъм“ тъй като предстои откриването на летния сезон, а в този сектор има голямо търсене на работна сила.
По статистика на НСИ за 2021 година, броят на заетите български граждани достига 3 милиона. Към 09.04.2022 г. свободните работни места, обявени в Бюрото по труда в България наброяват 20 125. Същите са разпределени по различни сектори и региони в страната.
Гражданите на Украйна могат да получат достъп до българския пазар на труда, за да работят по следните опростени процедури:
Украинските граждани, които имат необходимите документи, доказващи български произход, могат да започнат работа веднага след регистрация в Агенция по заетостта, останалите украински граждани имат право на сезонна работа до 90 дни в селското, горското и рибното стопанство, хотелиерството и ресторантьорството в България без прекъсване за 12 месеца, като и в двата случая е необходима регистрация в Агенция по заетостта.
Ако демографската тенденция в България се запази, негативните ефекти от нея вече са изразени в следната прогноза – Ако се запазят текущите нивата на смъртност, раждаемост и емиграция, по данни на НСИ се очаква, че през 2035 година, населението ни ще бъде с около 200 000 българи по-малко, а през 2050 прогнозата е населението на страната ни да бъде под 5,8 милиона души.
На фона на тези негативни статистически прогнози и данни, вливането на нова работна сила от страна на мигриращите украински граждани би, ако не прекратило, то забавило развоя на негативните тенденции.
В началото на януари 2022г. Acoциaциятa нa opгaнизaциитe нa бългapcĸитe paбoтoдaтeли (AOБP), в която членуват АИКБ, КРИБ, БСК и БТПП пpeдcтaви пpиopитeтитe cи зa 2022 г. и зa пopeднa гoдинa нeдocтигът нa paбoтнa cилa бe oпpeдeлeн ĸaтo eдин oт нaй-гoлeмитe пpoблeми пpeд бизнeca и иĸoнoмиĸaтa. Като сред техните приоритети са:
- Разработване на програма и пакет от мерки за привличане на таланти – на висококвалифицирани и дефицитни специалисти.
- Подобряване на възможностите за привличане на чуждестранни студенти и осигуряване на възможност чуждестранни граждани, придобили висшето си образование в България, да получават достъп до пазара на труда в България.
Висококвалифицираните специалисти от трети страни, привлечен за периода 2012 до 2020 г. Наброяват 1040. Тази бройка е крайно недостатъчна и трябва да накара управляващите да вземат съответни мерки за намаляване на бюрократичната тежест.