Ново проучване на кредитния пазар, изготвено от Експертен институт за политика и икономика, показва основните тенденции при заемните средства и техните лихвени проценти. Изследването дава още един поглед върху необичайните за Европа лихвени динамики в българския сектор на кредитиране към домакинствата.
Изтъква се, че в навечерието на вероятно обръщане на паричната политика в Европа, кредитният пазар в България остава силно динамичен, за разлика от намаляваща кредитна активност в еврозоната. При лихвените проценти по жилищните кредити промяна почти липсва, въпреки че ЕЦБ започва да вдига лихвите през юли 2022.
Кредитирането в потребителския сегмент от страна на небанковите дружества расте с изпреварващи темпове през последните две години – 18.4% в сравнение с 13.1% растеж при потребителското кредитиране като цяло.
Възможно обяснение на това е, че поради високата инфлация и повишаването на лихвените проценти (по потребителските кредити), потребителите са се насочили към небанковото кредитиране като по-гъвкава и бърза алтернатива за финансиране на своите покупки, особено по-крупните такива.
Някои от основните заключения на анализа:
- При при лихвените проценти по жилищните кредити промяна почти липсва откакто Европейската централна банка започва да вдига лихвите през юли 2022.
- Кредитирането към предприятия, което формира 50% от кредитния пазар, се забавя през първите три тримесечия на 2023 спрямо същия период на 2022, но кредитирането към домакинства, което формира 42% от кредитния пазар, се ускорява.
- Средният ръст на кредитирането към нефинансови предприятия през първите три тримесечия на 2023 е 7.9% в сравнение с 9.9% през същия период на 2022.
- При домакинствата през първите три тримесечия на 2023 средният ръст на кредитирането е 24.0%, в сравнение с 22.7% през същия период на 2022.
- Небанковите дружества специализирани в кредитиране изпълняват все по-голяма роля, по последни данни техният дял в кредитния пазар достига 6%.
- Кредитирането в потребителския сегмент от страна на небанковите дружества расте с изпреварващи темпове през последните две години – 18.4% в сравнение с 13.1% растеж при потребителското кредитиране като цяло.
- В данните за кредитния пазар не личат никакви индикации за забавяне на растежа, особено с оглед на силния ръст в депозитите и рекордните печалби, които се трупат в банковата система.
- Макроикономическата обстановка обаче показва някои признаци на потенциално влошаване, забелязват се сигнали за отслабване на пазара на труда, което би могло да доведе до охлаждане на ръста в доходите.
- Високият ръст в кредитирането няма признаци да е довел до натрупването на съществени икономически дисбаланси освен що се касае влиянието на жилищното кредитиране върху имотния пазар в София.