fbpx

Поддържане на свободата да избираме как да плащаме

Цифровото евро би съчетало удобството на цифровите плащания с функции, подобни на пари в брой. Членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Пиеро Чиполоне обяснява в блога на банката как едно цифрово евро би увеличило свободата на избор на европейците, когато решават как да плащат...

Свободата е в основата на принципите на Европейския съюз. Всеки гражданин на ЕС е свободен да живее, работи, учи и прави бизнес във всяка държава-членка на ЕС.

Еврото играе ключова роля за това да стане възможно. Можем да го използваме, за да купуваме или продаваме стоки и услуги навсякъде в еврозоната.

При предоставянето на евробанкноти Европейската централна банка (ЕЦБ) играе решаваща роля в поддържането на тези свободи. Повечето европейци искат да имат пари в брой като опция за плащане и мнозина ги смятат за съществени за тяхната свобода: парите в брой са лесни за получаване, приобщаващи, общоприети в цялата еврозона и предлагат най-високо ниво на поверителност.

Но все още нямаме паричен еквивалент за извършване на цифрови плащания, което ограничава свободата ни във все по-дигиталната ера.

Понякога можем да използваме национални опции, като банкови карти или цифрови портфейли, за извършване на електронни плащания в магазини. Но в повечето страни от еврозоната тези национални решения не съществуват. И дори когато го правят, те често не работят, когато пазаруват онлайн, разделят сметки между приятели или пътуват в еврозоната. Това ни принуждава да разчитаме на неевропейски карти или електронни решения за плащане – въпреки че дори те не винаги се приемат – и да използваме множество методи за плащане.

За да коригира тези недостатъци, ЕЦБ работи върху цифрово евро. Ние оставаме изцяло ангажирани с парите, но искаме да пренесем предимствата им в дигиталния свят. Цифровото евро ще даде на потребителите допълнителна опция за плащане, която допълва парите в брой. От тях зависи да решат дали да го използват.

Дигиталното евро би съчетало удобството на цифровите плащания с функции, подобни на пари в брой. Подобно на банкнотите, той ще предложи на европейците свободата да използват едно публично платежно средство, прието в цялата еврозона, за цифрови плащания в магазини, на уебсайтове за електронна търговия или от човек на човек. Може да се използва и офлайн, което прави транзакциите възможни, дори когато мрежовото покритие е ограничено или в случай на прекъсване на тока.

Цифровото евро би улеснило фирмите от еврозоната да предлагат паневропейски решения за цифрови плащания. Това би засилило конкуренцията на пазар, който в момента е доминиран от няколко неевропейски играчи, като по този начин ще намали разходите за търговци и потребители. И това би укрепило стратегическата автономност и устойчивост на Европа. В свят, който е все по-разделен и изложен на господството на големите технологични фирми, ние носим отговорност да гарантираме, че европейците винаги могат да извършват достъпни и безопасни плащания ефективно.

Цифровото евро би предложило по-голяма поверителност от тази, която обикновено се предлага от съществуващите търговски решения. За офлайн плащания само платецът и получателят ще имат достъп до подробностите за транзакцията. За онлайн плащания ще използваме най-новите технологии за подобряване на поверителността. Всички данни ще бъдат псевдонимизирани и ще се съхраняват в рамките на юрисдикцията на ЕС, като по този начин ще се радват на най-високите стандарти за поверителност в света. И спазването от наша страна на правилата за защита на данните ще бъде наблюдавано от независими органи за защита на данните.

Безплатно за основна употреба, цифровото евро няма да изостави никого, включително тези с ниски цифрови и финансови умения и уязвимите групи. Едно приложение би предложило на всички всеобхватно и достъпно средство за плащане.

Повече от просто опция за плащане, цифровото евро ще сближи европейците в един все по-дигитален и нестабилен свят. Това би улеснило живота ни, като запази свободата ни на избор.

Преди година Европейската комисия предложи Единния валутен пакет за защита на плащанията в брой в еврозоната и за определяне на рамка за възможно издаване на цифрово евро, което ще бъде разгледано едва след като европейските законодатели приемат тази рамка. Приветстваме продължаващия демократичен дебат и ще продължим да се ангажираме с всички заинтересовани страни.

Тъй като светът около нас се променя и геополитическите рискове нарастват, ние трябва да поддържаме инерцията. Заедно можем да гарантираме, че еврото – нашата единна валута – е готово за цифровата ера и продължава да е в основата на свободите, на които европейците държат.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"