fbpx

Предизвиканият ръст на цените на петрола няма да има дълготраен ефкт

Ако цената на петрола скочи поради изненадващото решение на страните от ОПЕК+ (ОПЕК и нейните съюзници, сред които и Русия) да намалят производството, страховете за глобалния растеж могат да неутрализират този скок, смята колумнистът на Capital.fr Александър Барадез…

След Русия преди няколко седмици, дойде ред на Саудитска Арабия, Ирак, Кувейт и Обединените арабски емирства да обявят „изненадващо“ намаляване на производството си на петрол. От месец май на пазара ще има 1,16 милиона барела на ден по-малко. След това съобщение, направено през уикенда, се поставят редица въпроси както от геополитически характер, така и от гледна точка на перспективите за световния икономически растеж от друга.

Да гледаме как Саудитска Арабия върви по стъпките на Русия по-малко от месец, след като последната обяви намаляване на производството си с 500 000 барела на ден, в контекста на влошените дипломатически отношения със Съединените щати, неизбежно повдига въпроси в тази посока. Особено в момент, когато САЩ и Европа все още се борят с високата инфлация.

Трябва да погледнем на въпроса най-вече от гледна точка на икономическия растеж. Данните за потреблението в Европа показаха изненадващ спад през последните седмици, индексите на активността в услугите в Съединените щати се влошиха… дойде и стресът от събитията в банковия сектор, който поражда заплахата от затягане на финансовите условия (по-малко налични кредити и по-високи лихви).

Последно, индексът на производствената активност в Китай беше 50, докато специалистите го очакваха на 51,4 (срещу 51,66 за предходния месец). Това е неприятна изненада, която показва, че възстановяването в Китай ще бъде неравномерно и ще се отрази посредством спадането на ръста в Европа и Съединените щати, като се има предвид, че производствената дейност на страната е предназначена главно за износ. Ако наистина темата за икономическия растеж тревожи страните от ОПЕК+, тогава повишаването на цената на суровия петрол със 7% при отварянето на фючърсните пазари може да не се задържи.

При затварянето на борсите в петък вечер цената на суровия петрол беше по-малко от 76 долара, а при отварянето имаше голяма пропаст (котировъчна дупка) тъй като цената скочи над 80 долара. Можем да станем свидетели на запълване на тази празнина през следващите дни с връщане на цените към зоната от 76 долара.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"