fbpx

Приходите от продажбата на горива в България достигнаха рекордните 840 млн. лв. Това показват данните за продажбата на горива за месец март 2022г., отчетени в Националната агенция по приходите. Увеличението спрямо февруари е с невижданите 176 млн. лв., или 26.51%. Спрямо март 2021 г. приходите на бензиностанциите са скочили с над 54%. Анализ на данните за март показват, че продажбите на горива за последните 4 години скачат не толкова заради повишаване на потреблението, колкото заради спекулативното повишаване на цените. Потреблението през март за последните четири години е в границите 306-325 млн. литра с изключение на ковидната придружена с локдаун 2020 година.

Най-големият оборот през март е реализиран от продажбата на дизел, като размерът му е 620 млн. лв., или 73.77% от целия оборот. Средната цена при това гориво се покачи до 2.75лв. за литър. С 9 ст. по-скъпо се е търгувал бензинът в страната ни, като реализираните количества през март са за 148 млн. лв., или 17.72% от всички приходи от продажби на горива през март. Пропан-бутанът остава на третото място със своите 8.51% от общия оборот.

Малко по-задълбочен поглед в данните от графиките показва, че засилването при покачването на цените и на трите вида горива започва през второто тримесечие на 2021 г. Това съвпада както с повишаването на цената на петрола на външните пазари, така и със старта на сериозните политически промени у нас. Влиянието на външните пазари е несъмнено, но общото за цените и на трите вида горива е, че те не се повлияха от корекциите в цените на петрола през август и декември 2021 година, когато суровината се търгуваше около 60-65 долара за барел. Печалната истина е, че цените на външните пазари по отношение на цените на горивата у нас се използват само при възходящия им тренд. По време на корекциите на цената на петрола на външните пазари, всички анализатори у нас гръмогласно мълчат.

По отношение на продаваните количества се забелязват някои любопитни тенденции.

Дизелът: Продажбите на дизел запазват своя възходящ тренд и заемат все по-голям дял от пазара на горива у нас, спрямо другите два вида основни горива. През месец март се забелязва ръст от 7.7% на годишна база и скок в цената от 44.18%.

Бензинът: Може да се каже, че трендът при продажбите на това гориво е колеблив, но определено тенденцията е за намаление. На цени около 2.20 лв. за литър имаше опит за презапасяване с това гориво, което повиши продажбите му, но този ефект се оказа краткотраен и през това лято едва ли ще видим продадени количества над 60 млн. литра месечно. През март ръстът на търсеното високооктаново гориво е по-високо като процент от дизела – 10.40%, но пък за сметка на това ръстът в цената е 40.84%.

Трендът на продадените количества пропан-бутан си остава твърдо низходящ, но пък оборотите успешно се поддържат с необходимото увеличение на цената му. Това се потвърждава и с намаленото търсене през месец март 2022г., като продадените обеми отчитат спад от 5.01% спрямо март 2021г. Несвикналите обаче да губят обороти търговци у нас компенсираха този факт с най-голямото процентно поскъпване при горивата за този месец, а именно 50.78%.

За първото тримесечие на тази година приходите от продажбата на горива е вече над 2.1 млрд. лв., докато през предходните три години границата бе под 1.6 млрд. лв.

От графиката ясно се вижда, че въпреки обемите на продадените горива в България в края на март са почти съизмерими с този месец от последните години, но за разлика от този факт реализираните обороти вече надхвърлиха и най-силните от гледна точка на продажби летни месеци за последните четири години.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"