fbpx

Делът на електроенергията, произведена от възобновяеми източници, се е увеличил значително през 2022 г. в Европа, надминавайки за първи път този на природния газ, се казва в нов доклад на изследователския център Ember, публикуван във вторник. Развитието на този сектор, в който Европа все още силно изостава, беше ускорено от войната в Украйна.

Ще отбележи ли войната в Украйна решаваща повратна точка за европейския зелен преход? Тъй като конфликтът с Русия доведе до рязко покачване на цените на енергията, Европа полага неимоверни усилия в опитите си да намали зависимостта си от руски газ и петрол. Поради това, възобновяемите енергийни източници отбелязаха сериозен прогрес на континента през 2022 година.

Според проучването на изследователския център Ember, специализиран по енергийните въпроси, делът на електроенергията в Европейския съюз, получена от соларни и ветрогенераторни паркове, достигна 22% от общото ѝ производство през миналата година, като по този начин надвиши за първи път дела на природния газ.

Този ръст на възобновяемата енергия се обяснява с увеличаването на производството от вятърни турбини (+ 8,5%), но преди всичко с рекордното увеличение на фотоволтаиците (+ 47%). Според проучването, само производството на електричество от соларните паркове е позволило да се избегне закупуването на газ в размер 49 милиарда евро в рамките на ЕС.

За да се разберат по-добре този процес и последиците от него, France 24* разговаря с Венсан Жак льо Сеньор, президент на Обсерваторията за възобновяеми енергии….

Какво влияние оказа войната в Украйна върху развитието на възобновяемите енергии?
Развитието на слънчевата и вятърната енергия е част от тенденция, която предхожда руската инвазия. Това, което виждаме днес, е преди всичко резултат от енергийно-климатичния пакет, обвързващо споразумение, прието от ЕС през 2008 г., което направи възможно увеличаването на дела на възобновяемата енергия в европейския енергиен микс до 22% през 2022 г. Но е вярно, че войната в Украйна ускори зеления преход. Тя сложи край на дебата между държавите относно значението на намаляването на вноса на газ и доведе до ясното осъзнаване на важността на възобновяемите енергийни източници. Докато целта беше техният енергиен дял да се увеличи до 32% през 2030 г., сега ЕС се стреми към 40%.

И накрая, към това трябва да се добави активността на обикновените хора с невероятния ръст на фотоволтаиците. След началото на войната в Украйна много домакинства, засегнати от скока на цените на енергията, оборудваха домовете си със слънчеви панели, както е посочено и в проучването Ember.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предложи да се облекчи държавната помощ в подкрепа на производството на зелена енергия, на фона на конкуренцията на Съединените щати и Китай. Изостава ли ЕС в това отношение?
От гледна точка на производството Европа е много зависима от Азия и по-специално от китайците, които направиха огромни инвестиции във възобновяеми енергийни източници, като същевременно ЕС не предприе никакви мерки за защита на собствената си промишленост. Съществуваха цели производства, но те изчезнаха, защото бяха пометени от по-евтиното китайско оборудване.

Предимството ни е, че можем много бързо да възобновим тази индустрия, защото напълно владеем технологията. ЕС вече произвежда почти всички необходими материали като червяк, стомана, силиций. Имаме само някои трудности с определени метали като медта, но това не е нещо непреодолимо. Следователно, става дума езинствено за чисто политическо решение относно необходимостта да инвестираме. Ако Европа не избере тази възможност, тя ще бъде погълната от американците и техния гигантски план за субсидии.

Каква е позицията на Франция по този въпрос? Националното събрание прие законопроект за ускоряване на внедряването на възобновяеми енергийни източници. В същото време консорциумът EurObserv’ER, чийто президент сте вие, изчислява, че Франция няма да постигне целите си за разполагане на нови мощности през 2023 г. Защо?
Разбира се, Франция е много далеч от отличниците като Финландия и Швеция, които са твърде напред в хидро- и биоенергетиката. Но дори, ако я сравним с Германия, чиито характеристики са по-близки, виждаме, че Франция има четири пъти по-малко вятърни и слънчеви инсталации. Може да се каже, че Германия има повече вятър, особено на север, но има по-малко слънце, отколкото тук. Всичко това показва ясна разлика в политическата воля. Дълго време електроенергията беше по-евтина във Франция заради атомните електроцентрали. Но войната в Украйна доведе до взрив на цената ѝ, защото е индексирана към газа. Поради това е необходимо спешно да се компенсира това забавяне.

Най-често това изоставане се дължи на административни причини, а не на липса на инвестиции или технически умения. Анализът на проектите отнема твърде много време, защото Франция няма необходимия персонал по места. Съдебните обжалвания могат да продължат с години, поради което сега правителството се опитва да подобри регулацията, за да ускори процедурите. Тези забавяния са още по-вредни, тъй като с бързия си прогрес и технологичния напредък възобновяемите енергийни източници станаха много по-конкурентоспособни. С нарастващите цени на енергията те сега представляват значителен финансов приходоизточник за държавата.

*Превод Георги Саулов




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"