Увеличават се гласовете в парламента, които заявяват, че не биха подкрепили на всяка цена бюджет с дефицит 3%.
Темата бе коментирана в пленарна зала след заявената амбиция от финансовия министър Асен Василев до 31 юли да имаме приет бюджет с въпросния дефицит.
По повод първото чете на удължаване на бюджета от миналата година, Василев поиска да се запише, че удължителният закон ще действа не по-късно от 31 юли. В рамките на това обсъждане депутатите гласуваха с пълно мнозинство решение за определяне на допълнителен срок за събиране на приходите и извършване на разходите след 10 юни при липсата на редовен бюджет.
По време на дебата обаче първо от ГЕРБ заявиха съмненията си, че е възможно дефицитът да бъде намален на 3% и в същото време в бюджета да има „политики за хората“, както обещава Асен Василев. „От разходите за развитие ли ще пестим, това ли ще е цената на популизма?„, попита Красимир Вълчев, цитиран от „Сега“.
ДПС се включиха със същия тон, изтъквайки, че ще спорят против свиването на дефицита до 3% още тази година. „Кое е по-важно – 3% дефицит или на каква цена? Дали това няма да предизвика рецесия? За ДПС е по-важно каква е цената. Ако това доведе до рецесия – мерси„, коментира от парламентарната трибуна Йордан Цонев.
БСП потвърди позицията си, израздявана и до момента, че е против търсенето на нисък дефицит за сметка на социалните разходи. По думите на Румен Гечев БСП ще работи бюджетът за тази и следващата година да постига социални цели и растеж при „възможно най-малък дефицит“, като според социалистите 4,5% от БВП е приемливо.
От страна на групат на ПП-ДБ бе припомнено, че влизането в рамката от 3% дефицит е задължително, заради членството ни в еврозоната. Мартин Димитров допълни това, заявявайки, че ниският дефицит е важен за българските граждани и бизнеса. „Но в никакъв случай не трябва да се вдигат данъци, за да запазим добрата икономическа среда и икономиката да расте“, отбелязва Димитров, цитиран от изданието. Той обаче смята, че намалените ставки ДДС трябва да бъдат върнати отново на 20%, защото не давали ефект.