Продължава забележимият спад през април на предложенията за работа в сектор “ИТ“, като спрямо година по-рано те са 3370 по-малко или спад от 45%, сочат данните на JobTiger.
Като цяло предложенията за работа в края на април са намалели с 5%, като те са малко с над 49 000. На годишна база също се наблюдава спад от 7% или 3500 обяви по-малко спрямо. Въпреки това броят на обявите остава висок и все още няма причина за притеснения, изтъкват от JobTiger.
Противно на предходния март, през април се наблюдава лек спад на предложенията в почти всички сектори. Изключение прави секторът „Хотелиерство и ресторантьорство“, в който, характерно за сезона, продължаваме да наблюдаваме ръст. Броят на обявите в този сектор е нараснал с 4% или 440 предложения повече.
Почти непроменен остава броят на обявите в сектор „Здравеопазване и фармация“. Предложенията в него са се увеличили с 25 (1% ръст).
При всички останали сектори броят на предложенията намалява през април.
С най-голям спад са секторите „Производство“ (560 предложения по-малко, 7% спад) и „ИТ“ (460 предложения по-малко, 9% спад). След тях се нареждат секторите „Административни и обслужващи дейности“ (390 предложения по-малко, 7% спад), „Счетоводство, одит, финанси“ (330 предложения по-малко, 14% спад), „Строителство“ (310 предложения по-малко, 11% спад), „Търговия и продажби“ (250 предложения по-малко, 2% спад), „Логистика и транспорт“ (240 предложения по-малко, 5% спад) и „Маркетинг и реклама“ (110 предложения по-малко, 7% спад).
Предложенията за работа от вкъщи и/или дистанционна работа са намалели с 11% през м. април. Като брой те са малко над 3900. Разпределението на тези предложения по сектори е: 60% в секторa „ИТ“, следвани от „Административни и обслужващи дейности“ (15%), секторите на аутсорсинг (BPO) индустрията (13%) и „Търговия и продажби“ (7%).
От началото на годината предложенията от този тип са спаднали с 20%. Разбира се, тук е отличима връзката между тези обяви и обявите в сектор „ИТ“, в който спадът от началото на годината до сега е 23%.
На годишна база обявите за работа от вкъщи и/или дистанционна работа са намалели с 34% или 2000 по-малко спрямо м април 2022г.