Цените на петрола паднаха при нестабилна търговия, тъй като пазарите се подготвиха за очакван спад в търсенето поради масовото тестване за COVID-19 в Китай, надделяло над продължаващото безпокойство относно ограниченото предлагане, съобщава Ройтерс.
Фючърсите на суровия петрол Brent паднаха с $2,08, или с 1,9%, до $104,94, след като се покачиха с 2,3% в петък.
Пазарът беше разтърсен от новината, че Китай е открил първия си случай на силно трансмисивен подвариант на Омикрон в Шанхай и че новите случаи са скочили до 63 в най-големия град на страната, от 52 ден по-рано.
Откриването на новия подвариант и най-големият брой ежедневни нови случаи в Шанхай от май насам може да доведе до нов кръг от масови тестове, което ще навреди на търсенето на горива.
„Основният двигател за движението надолу е нарастващото безпокойство от забавяне на глобалната икономика и с достъпността до устойчиво високите цени на петрола“, коментират Investec Risk Solutions, цитирани от агенцията.
Според тях – „комбинираното въздействие на опасенията от глобалното икономическо забавяне и подновената епидемия от COVID едва ли може да дойде в по-лош момент за петролните пазари.“
Пазарът остава неспокоен относно плановете на западните държави да ограничат цените на руския петрол, като руският президент Владимир Путин предупреди, че по-нататъшните санкции могат да доведат до „катастрофални“ последици на световния енергиен пазар.
Според JP Morgan пазарът е в ситуация между безпокойството за потенциално спиране на руските доставки и възможна рецесия.
„Макрорисковете стават все по-двустранни. Ответно намаление с 3 милиона барела на ден на износа на руски петрол е правдоподобна заплаха и ако бъде реализирана, ще доведе цените на суровия петрол Brent до приблизително 190 долара/барел“, посочват от банката.
„От друга страна, въздействието на значително по-ниския ръст на търсенето, при сценарии на рецесия, ще доведе до средна цена на суровия петрол сорт Брент около 90 $/барел при лека рецесия и 78 $/барел при сценарий на по-сериозен спад.“
Остават също въпросите за това колко дълго още суров петрол ще тече от Казахстан през Каспийския тръбопроводен консорциум (CPC). Снабдяването продължава досега по тръбопровода, който пренася около 1% от световния петрол, като в понеделник руски съд отмени по-ранно решение за спиране на операциите там.