fbpx

АЕЦ Козлодуй подписа с Уестингхаус на нов реактор

От Westinghouse Electric Company обявяват на официалния си сайт, че е подписан Front End Engineering Design договор (за предварителен инженеринг и проучване) с АЕЦ Козлодуй за нов реактор AP1000, който ще бъде разположен на площадката в Козлодуй. Започва работа по споразумението за оценка на българската индустрия и съществуващата инфраструктура на площадката в Козлодуй за потенциала й да подпомогне изграждането на реактор AP1000.

Имаме удоволствието да започнем работа по доставянето на най-модерната в света реакторна технология от поколение III+, за да осигурим чиста и надеждна базова енергия за нашите клиенти и хората в България“, заявява Дейвид Дърам, президент на енергийните системи за Westinghouse.

Припомня се, че по-рано тази година двете страни са подписали меморандум за разбирателство за създаване на съвместна работна група за планиране на разполагането на реактора AP1000 в България. Работната група оценява регулаторните, лицензионните и проектните изисквания и разработва рационализиран път на изпълнение в подкрепа на енергийната стратегия на България. Договорът е първата стъпка в изпълнението на проекта за реактор AP1000.

В момента на площадката в Козлодуй работят два руски реактора ВВЕР-1000 (5 и 6 блокове, американският ще бъде 7-ми), като Westinghouse подписа през декември 2022 година 10-годишно споразумение за доставка на ядрено гориво за един от блоковете, започвайки през 2024 г. Горивото ще се доставя от завода на Westinghouse във Västerås, Швеция и е единствената изцяло западна опция за руски доставки.

Усъвършенстваният реактор AP1000 е единственият действащ реактор от поколение III+ с напълно пасивни системи за безопасност, модулен дизайн на конструкцията и има най-малкия въглероден отпечатък за MWe на пазара. В допълнение към един действащ реактор AP1000 и друг, който е близо до завършване в обекта Vogtle в Джорджия, четири блока AP1000 в момента поставят рекорди за оперативна производителност в Китай с шест допълнителни реактора в процес на изграждане

Полша наскоро също е избрала технологията AP1000 за своята програма за ядрена енергия и девет блока бяха обявени за Украйна. Технологията се обсъжда в множество други обекти в Централна и Източна Европа, Обединеното кралство и Съединените щати.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"