Нов обширен доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ) предоставя революционни данни и анализ на един от най-належащите и най-малко разбрани енергийни проблеми днес, изследвайки широкия диапазон от потенциални въздействия на изкуствения интелект (ИИ/AI).
Изкуственият интелект има потенциала да трансформира енергийния сектор през следващото десетилетие, предизвиквайки и скок в търсенето на електроенергия от центрове за данни по целия свят, но и същевременно отключвайки значителни възможности за намаляване на разходите, повишаване на конкурентоспособността и намаляване на емисиите.
Докладът на МАЕ се основава на нови данни и обширни консултации с политици, представители на технологичния сектор, енергийната индустрия и международни експерти. Той прогнозира, че търсенето на електроенергия от центрове за данни по целия свят ще се удвои до 2030 г. до около 945 тераватчаса (TWh), малко повече от цялото потребление на електроенергия в Япония днес. AI ще бъде най-значимият двигател на това увеличение, като търсенето на електроенергия от оптимизираните за AI центрове за данни се очаква да се увеличи повече от четири пъти до 2030 г.
В Съединените щати потреблението на енергия от центровете за данни е на път да е почти половината от ръста на търсенето на електроенергия от сега до 2030 г. Водена от използването на AI, икономиката на САЩ се очаква да консумира повече електроенергия през 2030 г. за обработка на данни, отколкото за производството на всички енергоемки стоки взети заедно, включително алуминий, стомана, цимент и химикали. В по-широко развитите икономики се предвижда центровете за данни да стимулират повече от 20% от ръста на търсенето на електроенергия между сега и 2030 г., поставяйки енергийния сектор в тези икономики отново на основата на растеж след години на стагнация или спад в търсенето в много от тях.
Разнообразна гама от енергийни източници ще бъде използвана за задоволяване на нарастващите нужди от електроенергия на центровете за данни, според доклада – въпреки че възобновяемите енергийни източници и природният газ са подходящи да поемат водеща роля поради тяхната конкурентоспособност по отношение на разходите и наличността на ключови пазари.
Докладът подчертава значителните несигурности, които остават – от макроикономическата перспектива до това колко бързо ще бъде възприет AI. Той също така набелязва въпроси относно това колко способен и продуктивен ще стане AI, колко бързо ще се появят подобрения в ефективността и дали могат да бъдат решени тесните места в енергийния сектор.
AI може да засили някои проблеми на енергийната сигурност, като същевременно помогне за справяне с други, се изтъква в доклада. Кибератаките срещу енергийни услуги са се утроили през последните четири години и са станали по-сложни поради AI. В същото време AI се превръща в критичен инструмент за енергийните компании за защита срещу подобни атаки. Друго безпокойство за енергийната сигурност е свързано с нарастващото търсене на критични минерали, използвани в оборудването в центровете за данни, които захранват AI. Докладът предоставя първите по рода си оценки на търсенето от центрове за данни за критични минерали, чието глобално предлагане днес е силно концентрирано.
Въпреки че нарастването на търсенето на електроенергия за центрове за данни е настроено да увеличи емисиите, това увеличение ще бъде малко в контекста на цялостния енергиен сектор и потенциално може да бъде компенсирано от намаления на емисиите, активирани от AI, ако възприемането на технологията е широко разпространено. Освен това, тъй като AI става все по-неразделна част от научните открития, докладът установява, че той може да ускори иновациите в енергийните технологии като батерии и слънчева фотоволтаична енергия.
Според изследването държавите, които искат да се възползват от потенциала на ИИ, трябва бързо да ускорят новите инвестиции в производството на електроенергия и мрежите, да подобрят ефективността и гъвкавостта на центровете за данни и да засилят диалога между политиците, технологичния сектор и енергийната индустрия.
Докладът е част от разширяващата се работа на МАЕ за анализиране на задълбочаващите се връзки между енергията и ИИ. Той се базира на Глобалната конференция за енергетиката и изкуствения интелект, организирана от МАЕ през декември 2024 г. – най-голямата конференция по тази тема до момента – и приноса на Агенцията към срещата на върха за действие в областта на изкуствения интелект, председателствана от Франция и Индия през февруари. МАЕ също така скоро ще стартира нова Обсерватория за енергетиката, изкуствения интелект и центровете за данни, която ще събира най-изчерпателните и актуални данни в световен мащаб за нуждите от електроенергия на изкуствения интелект, в допълнение към проследяването на най-модерните приложения на изкуствения интелект в енергийния сектор.
МАЕ публикува нов AI агент, който може да помогне на читателите да взаимодействат със заключенията на доклада. AI агентът е достъпен на главната уеб страница на доклада и отговаря на въпроси относно съдържанието на доклада по лесен и комуникативен начин.