fbpx

AI може силно да влоши неравенството сред азиатските страни, предупреждава МВФ

Икономиките на Азиатско-тихоокеанския регион вероятно ще претърпят промени на пазара на труда поради изкуствения интелект, като развитите икономики ще бъдат засегнати повече. Около половината от всички работни места в развитите икономики в региона са изложени на AI, в сравнение със само около една четвърт в нововъзникващите пазари и развиващите се икономики, сочи анализ, публикуван в блога на Международния валутен фонд….

Въпреки това, последната Азиатско-тихоокеанска регионална икономическа перспектива, изготвена от МВФ показва, че има и повече работни места в развитите икономики в региона, които могат да бъдат допълнени от AI, което означава, че технологията вероятно ще повиши производителността, вместо да замени напълно тези роли.

Концентрацията на такива работни места в развитите икономики на Азия може да влоши неравенството между страните с течение на времето. Докато около 40 процента от работните места в Сингапур са оценени като силно допълващи AI, в Лаос този дял е само 3 процента.

AI може също да увеличи неравенството в рамките на държавите. Повечето работници, изложени на риск от разселване в Азиатско-Тихоокеанския регион, работят в сферата на обслужването, продажбите и като помощни служители. Междувременно работниците, за които е по-вероятно да се възползват от AI, обикновено работят на ръководни, професионални и технически позиции, които вече са сред по-добре платените професии.

Данните сочат, че при жените е по-вероятно AI да създаде проблеми, тъй като те по-често са заети в секторите на услугите, продажбите и чиновнически роли. Мъжете, обратно, са по-представени в професии, които е малко вероятно да бъдат повлияни от AI на този етап, като селскостопански работници, оператори на машини и нискоквалифицирани начални работници.

Как политиците могат да се справят със заплахата от влошаване на неравенството?

Първо, ефективните мрежи за социална сигурност, съчетани с програми за преквалификация на засегнатите работници, ще бъдат от решаващо значение за постигане на приобщаващ преход към изкуствен интелект.

Второ, образованието и обучението, които да помогнат на работната сила да се възползва от това, което AI прави възможно, ще бъдат особено подходящи за развиващите се икономики в Азия, като се има предвид, че те имат сравнително малко работни места, в които AI може да направи работниците по-продуктивни. Освен това ще помогне на разселените работници да преминат към нови роли и ще подпомогне научноизследователската и развойна дейност, която подобрява иновациите.

Правителствата трябва да определят и разпоредби, които насърчават етичното използване на ИИ и защитата на данните. Това може да смекчи рисковете от смущения, предизвикани от ИИ, и да се възползва по-добре от възможностите за икономически растеж и подобрена производителност.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"