fbpx

Антикризисните мерки: срещу създаване на българска инфлация и облекчаване на вносната

Няма да създаваме наша, българска, инфлация, а ще остане само вносната. Това е една от целите на пакета антикризисни мерки, представен от лидерите на коалиционните партии на брифинг в Министерски съвет. Той се провежда след снощния коалиционен съвет, заседавал до късно през нощта.

По повод на инфлацията, вицепремиерът и финансов министър Василев коментиа, че тя е не е българска, а световна, на базата цените на горивата. И затова, когато инфлацията е внесена отвън, държавата трябва да помогне за намаляване цените на горивата и държавното им оскъпяване. Тъй като инфлацията е най-вече в храните и горивата, затова мерките се фокусират там.

Пред вас сме като правителство и коалиция, за да покажем, че когато става дума за стандарта на българина и преодоляване на кризата ние сме единни, обяви в началото премиерът Кирил Петков, определяйки пакета мерки за подкрепа като безпрецедентен. Те са 10, на обща стойност около 2 млрд. лева. Част от тях влизат в сила от първи юли до края на годината, други са с едногодишен перод на действие.

На първо място Петков обяви подкрепата за работещите родители на деца, за които дългосрочно се увеличава необлагаемият годишен доход от 4500 на 6000 лева, като това може да бъде ползвано на три месеца, тоест влиза в сила веднага.

Втората мярка е осъвременяване на пенсиите от 1 юли, вместо със заложените сега 6,1%, със средно 20%. Това включва твърдо увеличение на всички пенсии с 60 лева и допълнително процентно увеличение. По т.нар. „Швейцарско правило“ ще бъдат преизчислени пенсиите на 770 хил. пенсионери от 1 октомври, като от 2008 г. ще се преизчисли всяка една пенсия със 100% на ръста на средноосигурителния доход или 100% инфлацията, в зависимост от това кое е по-благоприятно и кой е по-високият размер на пенсията за конкретния пенсионер.

Петков изтъкна, че година и половина след спирането на кражбите в държавата решенията на управляващата коалиция водят до драстично увеличение с над 55% на минималната пенсия, която в началото на миналата година бе в размер на 300 лв., а от 1 юли вече ще бъде 467лв. Изчисленията показват още, че за предходните 12 години пенсиите са се вдигнали средно с около 100 лв., докато сега само в рамките на година увеличението ще бъде със 167 лв.

В антикризисния пакет са предвидени също компенсации заради високите цени на горивата. Всички граждани до края на годината ще могат да се възползват от отстъпка в размер на 25 ст./л. за бензин 95 и дизел, метан и пропан-бутан. Няма да има лимит от 50 литра на месец, тъй като премиум горивата няма дса бъдат стимулирани.

За срок от една година ДДС на хляба ще бъде сведен до 0%, като за същия период ДДС на виното и бирата ще бъде върнато на 20%. По думите на финансовия министър Василев, от производителите и търговците ще зависи дали хлябът ще поевтинее, държавата ги облекчава с 20 процента.

По отношение на отоплението се предвижда в срок от една година ДДС за парно и топла вода да бъде 9%. Ще бъде намален също на 9% ДДС за природен газ за крайни потребители/битови нужди за срок от 1 година. Освобождава се от акциз ел. енергия, природен газ, метан.

Пакетът от антикризисни мерки включва още увеличаване на прага за задължителна регистрация по ЗДДС от 50 000 лв. на 100 000 лв.; облагане на свръхпечалбите на електрическа енергия с цел компенсиране на небитовите потребители; електронни ваучери за улеснение на работещите, като общият им размер ще бъде увеличен до 1,2 млрд. лв.; намаляване на лихвата до 8% за просрочени плащания към държавата, общините, за комунални услуги и др.

Ще бъде отправена препоръка до КЕВР за две ставки за ток, вода, парно и газ, базирано на консумацията за едно домакинство, като целта е да се въведе намалена тарифа за по-малко потребление. Продължава да бъде по-ниска ДДС ставката по отношение на книгите в размер на 9%.

По-голямата част от мерките ще бъдат уредени в предстоящата актуализация на бюджета в средата на настоящата година, като съответно бъдат предвидени различните срокове за влизане в сила и изпълнение. Ще бъдат изработени и необходимите законодателни промени.

Владислав Панев от ДБ изтъкна като едно от предимствата на тези мерки, че те са правилно насочени, изключващи тези, които нямат нужда от мерки. Той даде за пример именно премиум горивата, за които няма да има отстъпка от 25 ст.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"