fbpx

Астроном предлага да се пазим от слънцето с чадър, прикрепен към астероид

За да се ограничат ефектите от затоплянето на климата, един астроном от Хавайския университет в Съединените щати предлага използването на гигантски чадър, прикрепен към астероид, пише capital.fr.

След като по целия свят се регистрират топлинни рекорди през последните дни, този американски астроном е намерил, според него, необичайно решение за ограничаване на ефектите от затоплянето на климата. Ищван Запюди от Института по астрономия към Хавайския университет представи проучване, което предлага да се защити Земята от Слънцето чрез използване на гигантски щит, прикрепен към астероид.

Този гигантски чадър в космоса би действал като противотежест. „В Хавай много хора използват чадър, за да се предпазят от слънчевите лъчи, докато се разхождат през деня. Запитах се дали не можем да направим същото за Земята и по този начин да смекчим предстоящата катастрофа от изменението на климата“, обяснява авторът на това проучване, публикувано в американското научно списание Proceedings of the National Academy of Sciences.

1,7% от слънчевото излъчване може да бъзе спряно

Според учения този масивен щит ще бъде „инсталиран в стабилна орбита в точката на Лагранж L1 и може да спре 1,7% от слънчевото излъчване“, което ще бъде достатъчно, за да предотврати повишаването на температурите на Земята. При това, ако тази теория се окаже вярна, чадърът ще трябва да е достатъчно голям и издръжлив, за да бъде ефективен и да остане непокътнат. Става дума за структура, която ще тежи милиони тонове… Днес обаче не можем да изпратим такава структура от Земята в космоса.

Идеята на Запюди е да използва един астероид като противовес, като го прикрепи към много по-малък слънчев щит, тежащ „само“ 35 000 тона. Ако днес този проект изглежда напълно неосъществим – поради теглото, което все още е твърде голямо, за да бъде изведено в космоса с една ракета – астрономът вярва, че напредъкът в областта на материалите, по-специално с графена, може да направи предложението му възможно за реализиране след няколко десетилетия.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"