fbpx

Австралия забрани социалните медии за деца под 16 години

Австралия одобри забрана на социалните медии за деца под 16-годишна възраст след национален дебат, поставяйки еталон за юрисдикции по света с една от най-строгите регулации, насочени към Big Tech, отбелязва Ройтерс.

Законът принуждава технологичните гиганти от собственика на Instagram и Facebook Meta до TikTok да спрат влизането на непълнолетни в противен случай ги заплашват глоби до 49,5 милиона австралийски долара (32 милиона долара). Изпробване на методи за налагането му ще започне през януари, като забраната ще влезе в сила след една година.

Законопроектът за минималната възраст в социалните медии поставя Австралия като тест за все по-голям брой правителства, които са приели закони или са заявили, че планират да въведат законово ограничение за възрастта в социалните медии на фона на загриженост относно въздействието им върху психичното здраве на младите хора.

Държави, включително Франция и някои щати на САЩ, приеха закони за ограничаване на достъпа за непълнолетни без разрешение на родител, но забраната в Австралия е абсолютна. Пълна забрана за лица под 14 години във Флорида се оспорва в съда на основание свобода на словото.

Приемането на закона след пленарен маратон в последния ден от парламентарната година в Австралия бележи политическа победа за лявоцентристкия премиер Антъни Албанезе, който отива на избори през 2025 г. на фона на спадащи проучвания на общественото мнение. Забраната се сблъска с опозиция от защитниците на неприкосновеността на личния живот и някои групи за правата на детето, но 77% от населението я иска, според последните проучвания.

На фона на парламентарно разследване през 2024 г., което изслуша доказателства от родители на деца, които са се самонаранили поради тормоз в социалните медии, местните медии подкрепиха забраната, водена от News Corp на Рупърт Мърдок, най-големият издател на вестници в страната, с кампания, наречена “ Нека бъдат деца“.

Забраната обаче може да обтегне отношенията на Австралия с ключовия съюзник Съединените щати, където собственикът на X Илон Мъск, централна фигура в бъдещата администрацията на новоизбрания президент Доналд Тръмп, посочи в публикация, че това изглежда като „задкулисен контрол на достъпа до Интернет от всички австралийци“.

Това се случва и на фона на противопоставянето на между Австралия и базираните предимно в САЩ технологични гиганти. Австралия беше първата страна, която накара платформите за социални медии да плащат възнаграждения на медиите за споделяне на тяхното съдържание и сега планира да ги заплаши с глоби за това, че не успяват да премахнат измамите.

Говорител на Meta заяви, че собственикът на Facebook спазва австралийското законодателство, но е „загрижен“ за процеса, който „избърза със законодателството, като същевременно не успя да разгледа правилно доказателствата, какво индустрията вече прави, за да осигури подходящи за възрастта изживявания и гласовете на младите хора„.

Задачата сега се насочва към осигуряване на продуктивни консултации по всички правила, свързани със законопроекта, за да се осигури технически осъществим резултат, който не натоварва родителите и тийнейджърите, и ангажимент правилата да се прилагат последователно във всички социални приложения, използвани от тийнейджъри„, посочва още говорителят.

Представители на TikTok и X, за които правителството каза, че ще бъдат засегнати от забраната, не са открити за коментар.

Компаниите – включително Google на Alphabet, чието дъщерно дружество YouTube е освободено, тъй като се използва широко в училищата – твърдят, че законодателството трябва да бъде отложено до края на процеса за проверка на възрастта.

„Каруцата е преди коня“, заявява Сунита Боузе, управляващ директор на Digital Industry Group, в която членуват повечето компании за социални медии. „Имаме законопроекта, но нямаме насоки от австралийското правителство относно това кои са правилните методи, които цял набор от служби, предмет на този закон, ще трябва да използват“, добавя Боуз пред Ройтерс.

Някои младежки групи за застъпничество и учени предупредиха, че забраната може да изключи най-уязвимите млади хора, включително тийнейджъри мигранти, от мрежите за подкрепа. Австралийската комисия по правата на човека заявява, че законът може да наруши човешките права на младите хора, като се намесва в способността им да участват в живота на обществото.

Междувременно защитниците на поверителността предупредиха, че законът може да доведе до засилено събиране на лични данни, разчиствайки пътя за държавно наблюдение, основано на цифрова идентификация. Промяна в последния момент на законопроекта уточнява, че платформите трябва да предлагат алтернатива на карането на потребителите да качват документи за самоличност.

„Това е бум, който се опитва да каже на младите хора как интернет трябва да работи, за да се чувстват по-добре“, изтъква Сара Хансън-Йонг, сенатор от левите Зелени, в късното заседание на Сената, точно преди законопроектът да бъде приет с 34 гласа „за“. 19.

Но родителски групи настояват за намеса, като се възползваха от коментарите на главния хирург на САЩ Вивек Мърти, който през 2023 г. заяви, че социалните медии влошават кризата с психичното здраве на младите хора до степен, в която трябва да съдържат предупреждение за здравето.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"