87,4% от световното население е претърпяло спад на свободата от 2020 г. до 2022 г., е сред основните заключения на публикувания индекс на човешката свобода, изготвен от канадския институт Фрейзър и базирания в САЩ институт Катон. Близо 9 от 10 души в 165 страни по света са изпитали намаляване на свободата през последните години.
Индексът измерва степента, в която на хората е позволено да правят свой личен и икономически избор. За да направи това, той използва 86 показателя, групирани в дванадесет области, включително върховенство на закона, безопасност и сигурност, идентичност и взаимоотношения (т.е. свободата да избирате партньор за връзка), свобода на движение, слово, събрания, религия, свобода от данъци, регулации и свобода на международна търговия.
Тазгодишният доклад класира 165 юрисдикции по света, като се изтъква, че близо 9 от 10 души в тези 165 страни са изпитали намаляване на свободата през последните години
За съжаление само 14,1 процента от световното население живее в първите 25 процента от най-свободните юрисдикции, докато 43 процента живеят в долните 25 процента.
Швейцария отново е най-свободната държава, следвана от Нова Зеландия, Дания, Люксембург и Ирландия. Петте най-малко свободни страни са (в низходящ ред) Судан, Мианмар, Иран, Йемен и Сирия.
Класациите за други значими държави включват: Канада (11), Япония (12), Германия (14), Обединеното кралство и Съединените щати (на 17 място), Тайван (19), Франция (34), Мексико (94), Индия ( 110), Русия (139) и Китай (150). Хонконг, който беше третата най-свободна юрисдикция на Земята до 2010 г., сега е на 50-то място в индекса.
Най-важното заключение е, че хората в по-свободни юрисдикции са по-проспериращи от тези в по-малко свободни юрисдикции. Например средният доход на глава от населението за горния квартил на индекса е 56 366 щатски долара в сравнение с 15 826 щатски долара за най-малко свободния квартил през 2022 г. Те също така са по-толерантни и благотворителни. Те подават повече патенти и публикуват повече научни статии.
Сравнението на най-свободните 25 процента от страните с най-малко свободните сочи:
- Средните доходи са пет пъти по-високи
- Хората съобщават, че са с 30 процента по-удовлетворени от живота си,
- Учените и изобретателите са по-продуктивни,
- Средата е по-чиста,
- Правителствата са по-малко корумпирани,
- Хората са по-толерантни и милосърдни,
- Крайната бедност, детската смъртност и смъртните случаи от конфликти са много по-рядко срещани.
България:
Страната ни е на 47 позиция, спад от 43-то място през 2020, но повишаваме леко оценката си – 7.77 от 7.73 през 2020-та. В групата на страните от Източна Европа сме по-средата – на 11 място. Пред нас са почти всичски стпани от региона, членки на ЕС, с изключение на Полша, Гърция и Унгария.
По показателя „Икономическа свобода“ сме на 52 позиция, а „Персонална свобода“ – 55-ти. Традиционно нисък рейтинг имаме за Върховенство на правото – 5.5, което все пак е ръст от 5.0 през 2020 година.
Най-нисък рейтинг в Персонални сводоби“ е позицията „Медии и изразяване“ – 3.3.
В „Икономическа свобода“, правителствените разходи и инвестиции са с недобра оценка от 4.7, като най-нисък резултат има показателят „Договори“ – 3.8, който е част от основния показател „Правна система и право на собственост“. Друг нисък резултат е за годишната инфлация – 3.9.