fbpx

България с най-висок месечен ръст на инфлацията в ЕС, но на стотни от критерия за еврозоната

Годишната инфлация в еврозоната през януари е 2,5%, което е лек ръст от 2,4% през декември 2024 г. Годишната инфлация в Европейския съюз е 2,8%, също лек ръст спрямо декемврийската 2,7%, сочат данните на Евростат.

С 3.8% годишна инфлация България е осма в ЕС, но месечният ни ръст е най-висок в съюза – 1.8%.

Най-ниски годишни нива са регистрирани в Дания (1,4%), Ирландия, Италия и Финландия (всички 1,7%). Най-високи годишни темпове са отчетени в Унгария (5,7%), Румъния (5,3%) и Хърватия (5,0%). В сравнение с декември 2024 г. годишната инфлация се понижава в осем държави членки, остава стабилна в четири и се повишава в петнадесет.

Големият въпрос за страната ни – дали покриваме критерия за членство в еврозоната, отново не получава категоричен отговор. Спрямо средногодишните инфлации на трите страни с най-ниски показатели – Финландия (1%), Литва (1%) и Италия (1.1%), чийто общ показател е 1.03% и след като вземем предвид допустимото отклонение е 1.5%, ние (2.6%) оставаме на няколко стотни над тавана. Това означава, че имаме пълното основание да поискаме извънреден конвергентен доклад от ЕК и ЕЦБ и можем да разчитаме на благоприятен изход и получаване дата за приемане на еврото на 1 януари 2026 година.

До момента управляващите от коалицията 3+1 (ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Доган), чрез представители на ГЕРБ, заявяваха, че докладът ще бъде поискан до края на февруари. Днес бившият социален министър от ГЕРБ Деница Сачева коментира в същото време, че искането ще бъде направено „когато приключи работата по проектобюджетите“, което вероятно не може да стане до края на този месец. На днешното извънредно правителствено заседание обаче, което обсъжда проекта за бюджет за 2025 година, премиерът Желязков е посочил, че страната ни покрива критерийте и извънреден доклад ще бъде поискан.

Веднага, след като станаха ясни данните от Евростат, депутатът от ПП-ДБ Мартин Димитров на брифинг заяви, цитиран от БТА, че е време за политически действия от страна на правителството – да бъде поискан извънреден конвергентен доклад и България да си гарантира влизането в еврозоната от 1 януари 2026 г.

Според него огласените днес официални данни на Евростат за средногодишната инфлация за последните 12 месеца са благоприятни за България и вече няма нужда правителството нито да се крие, нито да отлага, а да действа.

Димитров напомни, че заедно с депутати от ПП-ДБ миналата седмица е внесъл проект за решение на Народното събрание, което задължава Министерския съвет да проведе разяснителна кампания за ползите от въвеждането на еврото и за опита на другите страни. Тя трябва да започне на 1 март и да бъде подробно отчетена пред парламента до 1 юли.

Тази кампания трябва да отговори на всички злонамерени и хибридни атаки, които внушават увеличение на цените след въвеждането на еврото, което не се  е случвало в страните, които са го въвели, и да сравни България с другите държави с валутен борд – Естония и Литва, за да се види, че влизането в еврозоната води до икономически растеж и не предизвиква извънредна инфлация, както твърдят определени хора”, посочва народният представител.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"