fbpx

България сред 7-те страни в ЕС, които не предлагат фискални стимули за купуване на е-автомобили

Много европейски държави предлагат фискална подкрепа за стимулиране на навлизането на пазара на електрически автомобили, но тези данъчни облекчения и стимули за покупка се различават значително в отделните страни. Традиционно ACEA предоставя актуализиран преглед на фискалните мерки за закупуване на електрически автомобили в 27-те страни-членки на ЕС. Разширеното издание за 2023 г. вече включва Исландия, Швейцария и Обединеното кралство.

Прегледът предоставя подробна информация за данъчни облекчения (свързани с придобиване и собственост, включително служебни автомобили), стимули за покупка, като бонус плащания или премии за купувачи, и стимули за разработване или инсталиране на инфраструктура за зареждане.

Основните констатации сочат, че 20 държави-членки на ЕС предлагат стимули за закупуване на електрически автомобили. В Хърватия, например, действа схема за стимулиране (веднъж годишно, с ограничени средства) – 9 291 евро за автомобил с батерии, 5309 евро за плъгин хибрид. Има 12-месечен срок за закупуване на автомобила и подаване на молба за безвъзмездна помощ. Автомобилът трябва да се съхранява две години.

Седем страни, сред които и България, не предоставят никакви стимули за покупка; повечето от тях обаче предоставят данъчни облекчения или освобождавания, какъвто е случайт с България и Румъния, които освобождават електрическите превозни средства от данък върху собствеността:

  • Белгия
  • България
  • Дания
  • Финландия
  • Латвия
  • Словакия
  • Швеция

Естония е въвела стимули за закупуване на електрически автомобили с батерии, Дания предлага минимални данъци върху придобиването и собствеността.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"