fbpx

България сред изключенията в ЕС по ръст на отработените часове

През второто тримесечие на 2021 г. заетите лица на възраст между 20-64 години в ЕС са работили общо с 3,0% часа повече на основната си работа в сравнение с първото тримесечие на тодината.

Увеличения са регистрирани в повечето държави-членки, като най-голям ръст на обема на реалното работно време се наблюдава в Гърция (+18,0%), сочат данните на Евростат.

България е сред шестте държави-членки, където заетите лица са работили по-малко часове сравнено с първото тримесечие. Намалението варира между -0,2% (в Люксембург) до -3,6% (в Белгия), като България е -1.3 на сто.

В същото време България е сред страните в ЕС с най-дълга работна седмица – 38.8 часа. Пред нас са Румъния, Полша и Гърция с над 39.2 работни часа седмично.

На ниво ЕС общите действително отработени часове от жените са се увеличил малко повече (+3,3%) от отработените часове от мъжете (+2,7%). Някои страни обаче се открояват с доста изразена разлика между двата пола. В Гърция например часовете, отработени от жените, са се увеличили с 23,9%, докато отработените часове от мъжете само с 14,5%.

Посоката на промяна на отработените часове е една и съща за мъжете и жените в повечето държави-членки, като и при двата пола има увеличение или намаление. Единствените изключения са Люксембург и България (жени: +0,4%, мъже: -2,7%), където жените имат увеличение на отработените часове, докато при мъжете се наблюдава намаление.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"