fbpx

Банките и финансирането на климата: едно голямо лицемерие?

COP29, която се провежда до края на тази седмица в Азербайджан, се съсредоточи основно върху финансирането на климата и ролята на банките в зеления преход, който те твърдят че подкрепят. Обаче някои неправителствени организации критикуват тази роля. Необходимо е да се постави нова глобална цел, която да замени тази от 2009 г., призоваваща богатите страни да мобилизират 100 милиарда долара годишна помощ за развиващите се страни, отбелязва rfi.fr.

В доклад, публикуван в навечерието на срещата, неправителствената организация Reclaim Finance е направила внимателно проучване на транзакциите на 20 големи европейски банки от 2021 г. насам и открива, че близо 1000 транзакции са насочени към големи компании като TotalEnergies, Shell или BP.

Банките твърдят, че подкрепят тези големи петролни и газови компании, за да могат по-лесно да осъществят енергийния преход, но тяхното финансиране отива главно за дейности, свързани с изкопаемите горива и по-специално за нови проекти за терминали за втечнен газ. Това се извършва по един прост начин и се нарича „корпоративно“ финансиране, което означава, че се финансира компанията, разработваща проекта, а не изграждането на нова инфраструктура. Именно чрез тази хитрост банките твърдят, че не участват пряко в нито един проект, свързан с въглеводороди, но са въвлечени в редица „въглеродни бомби“ – мега проекти за добив на изкопаеми горива.

Финансовите институции се защитават, като твърдят, че изкопаемите горива продължават да играят важна роля в световния енергиен микс и тяхното търсене непрекъснато нараства, аргумент, който също редовно се изтъква от производителите на енергия.

Нарастващ риск за световните финанси

Това финансиране обаче съдържа и риск за самия финансов сектор. Централната банка на Франция публикува доклад, разкриващ последиците върху пазарите и дори кредита. Глобалното затопляне, което генерира все по-чести и широкомащабни климатични явления, както видяхме наскоро в Испания, дестабилизира и местните икономически тъкани и може да отслаби финансовата система, тъй като активите могат много бързо да се обезценят. Следователно финансовият сектор има огромния интерес да се ангажира изцяло с този преход под заплахата от много тежък ответен удар.

Щедри субсидии

Не само банките са обвинявани. Субсидиите на развитите страни за изкопаеми горива също нарастват с големи темпове.

Богатите страни за дванадесет години са предоставили шест пъти повече субсидии за изкопаемите горива, отколкото са се ангажирали с международното финансиране на климата в подкрепа на най-уязвимите страни. Това твърди неправителствената организация ONE в едно свое проучване: парите, изразходвани всяка година от развитите икономики за субсидии за изкопаемите горива, ще покрият близо половината от недостига на публични средства необходими за покриване на нуждите от финансиране на климата на развиващите се икономики. С изключение на Китай…

Азербайджан, домакинът на COP29, е най-лошият пример в това отношение, според същото проучване. През последните дванадесет години за изкопаеми горива страната е предоставила субсидии 1800 пъти по-големи, от тези за финансиране на климата.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"