fbpx

Байдън нанася силен удар по нефто-газовите амбиции на Тръмп

Президентът на САЩ Джо Байдън ще забрани ново разработване на петрол и газ в голяма част от крайбрежните води на САЩ, съобщава Ройтерс. Агенцията изтъква, че това е решение, което може да се окаже трудно отменяемо от новоизбрания президент Доналд Тръмп.

Белият дом информира, че Байдън ще използва правомощията си съгласно 70-годишния Закон за земите на външния континентален шелф, за да защити всички федерални води край източното и западното крайбрежие, източния Мексикански залив и части от северното Берингово море в Аляска. Забраната ще засегне 625 милиона акра (253 милиона хектара) океан.

Законът за земите, който позволява на президентите да изтеглят площи от лизинг на минерали и сондажи, не им дава законови правомощия да отменят предишни забрани, според съдебно решение от 2019 г. Съдът тогава се произнесе по повод усилията на Тръмп да отмени изтеглянето на сондажите от Арктическия ледовит и Атлантическия океан, направено от бившия президент Барак Обама в края на неговото президентство.

Дори Тръмп използва този закон, за да забрани продажбите на права за офшорни сондажи в източния Мексикански залив край бреговете на Флорида до 2032 г.

По думите на Байдън настоящият ход е в съответствие както с програмата му за изменението на климата, така и с целта му да запази 30% от земите и водите на САЩ до 2030 г. Той също така се позовава на нефтения разлив на Deepwater Horizon през 2010 г. в Мексиканския залив, като изтъква, че слабият потенциал за сондиране на зоните, включени в забраната, не оправдава обществените здравни и икономически рискове от бъдещо отдаване под наем.

Решението ми отразява това, което крайбрежните общности, бизнесът и плажуващите знаят от дълго време: че сондирането край тези брегове може да причини необратими щети на местата, които ценим, и не е необходимо за задоволяване на енергийните нужди на нашата нация“, казва Байдън в изявлението си. „Не си струва рисковете“, подчертава.

Това се случва на фона на заявеното от Тръмп обещание да промени политиките на Байдън за опазване и изменение на климата, когато встъпи в длъжност на 20 януари този месец. По време на мандата си Байдън ограничи новия лизинг на нефт и газ във федерални земи и води, като си навлече критики от сондажни държави и компании.

Търговска група от нефтената и газовата промишленост заяви, че решението ще навреди на американската енергийна сигурност и трябва да бъде отменено от Конгреса. „Призоваваме политиците да използват всеки инструмент, с който разполагат, за да отменят това политически мотивирано решение и да възстановят проамериканския енергиен подход към федералния лизинг“, заявява президентът на Американския петролен институт Майк Съмърс.

Екологичната група Oceana в същото време го нарече победа за американците, които зависят от чистите брегове и риболова. „Нашите ценни крайбрежни общности вече са защитени за бъдещите поколения“, посочва директорът на Oceana Джоузеф Гордън, цитиран от Ройтерс.




Имате възможност да подкрепите качествените анализи, коментари и новини в "Икономически живот"