Администрацията на президента Байдън анонсира програма на стойност 6 милиарда долара за подпомагане на атомните електроцентрали, борещи се с нарастващите разходи. Белият дом стреми да спре затварянето на генераторите в рамките на целта си за преминаване към чиста енергия, собщава Ройтерс.
Според Министерството на енергетиката 93-те ядрени реактора в САЩ генерират повече от половината от безвъглеродната електроенергия в страната. Но 12 реактора бяха затворени от 2013 г. на фона на конкуренцията от възобновяема енергия и инсталации, които изгарят в изобилие природен газ.
Освен това разходите за сигурност са нарастнали след цунамито през 2011 г. в японската централа във Фукушима и след атаките на 11 септември 2001 г. Индустрията произвежда токсични отпадъци, които в момента се съхраняват на място в заводи в 28 щата.
Министерството на енергетиката обяви, че започва да заявления от собственици на ядрени централи за първия кръг на финансиране по програмата си за граждански ядрен кредит. Дава се приоритет на реакторите, които вече са обявили намерение да затворят. Програмата, предназначена за централи в щати с конкурентни пазари на електроенергия, е финансирана от законопроекта за инфраструктурата, приет миналата година.
Министърът на енергетиката Дженифър Гранхолм каза, че администрацията „използва всички налични инструменти“, за да накара страната да се захранва с чиста енергия до 2035 г., цел на президента Джо Байдън, включително чрез приоритизиране на съществуващия ядрен парк.
Финансирането от 6 милиарда долара е предназначено да се разпределя постепенно. Министерството на околната среда може да усвои 1,2 милиарда долара през следващите четири години, като последният четиригодишен период приключва през 2035 г.
Планът беше похвален от консервативния демократ сенатор Джо Манчин, който досега препятстваше законодателството на Байдън за чиста енергия в масивния законопроект Build Back Better, който включва милиарди долари данъчни кредити за производство на ядрена енергия. През последните седмици Манчин заяви, че може да се съгласи с по-целенасочено законодателство, което прави инвестиции за борба с изменението на климата.
„Тази програма ще поддържа нашите реактори да работят, запазвайки работните места в САЩ, намалявайки емисиите и ще засили нашата енергийна сигурност“, коментира Манчин, цитиран от Ройтерс.