Биткойнът достигна най-високото си ниво в историята, засенчвайки предишния връх от януари, тъй като настроенията за риск продължават да се подобряват след разпродажбите, предизвикани от митата миналия месец, съобщава Ройтерс.
Най-голямата криптовалута в света достигна връх от 109 760,08 долара. Покачването му се дължи на комбинация от фактори, включително облекчаване на търговското напрежение между Съединените щати и Китай и понижаване на рейтинга на американския държавен дълг от Moody’s, което накара инвеститорите да търсят алтернативни инвестиционни източници на долара.
„Сега, след като върхът от януари е надминат – и е постигнат 50-процентният ръст от дъното от април – биткойнът навлиза в територията на синьото небе с попътен вятър под формата на институционален импулс и благоприятна регулаторна среда в САЩ“, коментира пред Ройтерс Антони Тренчев, съосновател на платформата за търговия с цифрови активи Nexo.
Биткойнът понякога се търгува подобно на технологичните акции и други активи, чиято стойност се покачва, когато настроенията на инвеститорите са високи. Технологичният Nasdaq се е повишил с 30% от дъното си от началото на април.
Това съвпадна и с продължаващата слабост на долара, което е допълнителен тласък за обменния курс на биткойн спрямо щатската валута. Участниците на крипто пазара често посочват засиленото участие на традиционните финансови фирми като причина за печалбите. Тази седмица те посочиха главния изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън, дългогодишен криптоскептик, който заяви, че банката ще позволи на клиентите да купуват биткойн. По-рано този месец крипто борсата Coinbase (COIN.O) беше добавена към индекса S&P 500.
Coinbase заяви в началото на седмицата, че Министерството на правосъдието на САЩ е започнало разследване за скорошно нарушение на данните в компанията. „Все още сме в четвъртата година от ценовия цикъл на биткойн – годината след халвинга на биткойн, когато наградите за „миньорите“ са намалени наполовина – което исторически означава, че най-добрите му дни все още предстоят и – макар макроикономическата несигурност и заплахата от по-нататъшна волатилност да остават, целта от 150 000 долара през 2025 г. все още е много вероятна“, изтъква още Тренчев.
Междувременно етерът, втората по големина криптовалута, изненадващо не се повиши заедно с биткойн. Последният му спад беше с 0,5% до 2513 долара.